Až 63 milionů korun na výměnu starých kotlů plánuje poskytnout Jihomoravský kraj nízkopříjmovým domácnostem. Sběr žádostí o dotace začne 1. srpna, záměr musí ještě ve středu schválit radní, řekl na tiskové konferenci hejtmanův náměstek Jan Zámečník (KDU-ČSL).

Aby lidé dotaci získali, budou muset splnit jednu ze stanovených podmínek. „Buď musí členové domácnosti pobírat starobní důchod nebo invalidní důchod třetího stupně, nebo žadatel či některý ze členů domácnosti, která žádá, od roku 2022 pobírá příspěvek na bydlení. Přičemž není nutné, aby jej pobíral celou dobu,“ řekl Zámečník.

Součástí žádosti musí být také například fotodokumentace starých zařízení

Podle Zámečníka používají lidé na jižní Moravě ještě několik stovek kotlů, které bude potřeba vyměnit. Vyhrazená částka by podle propočtů kraje měla vystačit zhruba na 400 projektů. Výše podpory, kterou může žadatel od kraje dostat, se odvíjí od druhu nového kotle, nejvíce je to však 95 procent výdajů na nové zařízení. „Obzvláště pro starobní důchodce by mohlo být těžké vyplnit žádost, s čímž také počítáme. Není proto problém, obrátit se kdykoli na zaměstnance krajského úřadu, nebo si domluvit schůzku,“ doplnil Zámečník.

Od roku 2014 dostalo v Jihomoravském kraji dotace na kotle téměř 4500 žadatelů dohromady za 491 milionů korun. Zákaz topit plynovými kotli, které nepatří aspoň do třetí emisní třídy, začne platit v roce 2024.