První družstevní byty vzniknou v Brně do čtyř let

Stavět se bude v Černovicích a Novém a Starém Lískovci, na pozemcích města.

  • Foto

    Michal Žák

Jak už Brňan informoval v minulých dnech, v Brně vzniká projekt Družstevního bydlení pro mladé. Nápad z dílny náměstka Petra Hadíka podpořili i zastupitelé a nic již nebrání jeho realizaci. Jásat mohou hlavně mladí lidé s omezenými příjmy, kteří nedosáhnou na klasický hypoteční úvěr.

Základní členský vklad bude od 400 až po 700 tisíc korun složených při podpisu smlouvy.  Tento vklad se pak odečte od ceny bytu a zbylou část budou muset lidé v měsíčních splátkách doplatit. Po zaplacení město z družstva vystoupí a byty zůstanou lidem. Město začne přijímat žádosti elektronickou formou od 1. října.

Pro přijetí zájemců do projektu platí několik podmínek. „Lidé české národnosti nebo z členského státu Evropské unie musejí být ve věku od 18 do 36 let. Příjem samoživitele nebo manželského a partnerského páru musí být v rozmezí od 35.000 do 50.000 korun čistého. Uchazeč nesmí vlastnit nemovitost pro bydlení a musí doložit výpis z rejstříku trestů a potvrzení o bezdlužnosti,“ uvedl Petr Hladík, náměstek primátora města Brna.

 Ten dále dodal, že založením bytového družstva chce město garantovat účastníkům projektu lepší podmínky pro výstavbu domu, které vyjedná s bankou či dodavateli družstva. „Počítáme s výstavbou asi 1500 bytů, část z nich bude družstevních, část pak obecních,“ doplnil Hladík.

Podstatou projektu bude, že veškeré finanční prostředky na výstavbu bytů bude zajišťovat družstvo. Pro všechny členy je stanoven vstupní vklad 10 tisíc korun. Pro družstevníky pak bude další vklad stanoven podle velikosti bytu. Část peněz složí při podpisu smlouvy a zbytek podílu pak budou dále splácet každý měsíc podle nájemní smlouvy, maximálně však po dobu 25 let. Přesné parametry a ceny se zájemci dozví na stránkách města, první lidé by se měli nastěhovat do čtyř let.