Edvard Křenek a Jaroslav Hanych vozí ulicemi jihomoravské metropole cestující rovné půlstoletí a celkem najeli přibližně pět milionů kilometrů. Vedení Dopravního podniku města Brna (DPMB) je proto za jejich práci s díky ocenilo. Oba řidiči se shodují, že nejdůležitější je pro řidiče v dnešní době trpělivost a schopnost udržet chladnou hlavu.

Jaroslav Hanych poprvé usedl za volant červenobílého autobusu od v srpnu 1970 a celou svou kariéru jezdí pro vozovnu Medlánky. Teď už je penzista, ale stále vypomáhá a za volant usedá – nejčastěji na linkách 70, 41 nebo 42. „Když je člověk pořád doma, rád sem tam vypadne. Navíc mě to nikdy nepřestalo bavit,“ usmívá se Hanych, který v minulosti slavil úspěchy v jízdách zručnosti. Získal titul mistra republiky, dokonce v roce 1990 reprezentoval DPMB a Československo na soutěži v italském Turíně. A již osmnáct let pracuje v dopravním podniku jako řidič autobusu i jeho syn Jaroslav.

O necelý rok později než Hanych nastoupil do DPMB Edvard Křenek, který vyrážel do ulic města pod Špilberkem z vozovny ve Slatině. Ač už by mohl užívat zaslouženého odpočinku, stále denně usedá za volant autobusu. U retro autobusu RTO pak zavzpomínal na své začátky, kdy tyto dnes už historické skvosty na čtyřech kolech řídil. Přejít do kabiny trolejbusu nebo tramvaje, ho nikdy nenapadlo. Autobusy jsou jeho srdcovka. „S kolegou jsme se dnes dohodli, že budeme jezdit ještě dalších padesát let,“ smál se Edvard Křenek.

Oba řidiči se shodli, že je potřeba se naučit brát práci s klidem a nenechat se rozhodit. „Já jsem býval úplný flegmatik, to je pro tu práci dobré, brát věci tak, jak jsou. Poslední roky je v provozu náročné a těžké udržet nervy na uzdě, někdy se mi to nedaří, ale je to potřeba,“ dodal za oba Křenek.

Podle generálního ředitele dopravního podniku Miloše Havránka je práce řidiče velmi zodpovědná a extrémně náročná na pozornost. „Je třeba mít rychlé reakce i předvídat situace dříve, než nastanou. Padesát let za volantem, navíc při dnešním provozu, to je úctyhodný výkon. Oběma kolegům blahopřeji, děkuji za jejich práci, věrnost a loajalitu k podniku a hluboce před nimi smekám,“ vysekl jim Havránek poklonu, když ve vozovně v Medlánkách předával matadorům ocenění.

Dopravní podnik města Brna odměňuje jubilanty každý rok. Ti, kteří slaví u podniku kulaté nebo půlkulaté výročí, dostávají podle délky pracovního poměru odměnu za vytrvalost a dobře odvedenou práci.