Pyrotechnici vykopali na Znojemsku 92 pancéřových pěstí a 2204 granátů

  • Foto

    redakce (MOŠ)

Překvapení dělníci se nestačili divit, když při výkopu přípojky pro nedalekou chatovou oblast, nalezli doslova hromady vojenské munice.

„Včera krátce po 13. hodině jsme přijali na tísňové lince 158 oznámení o nebezpečném nálezu v Únanově na Znojemsku. Na místo tak vyrazili i policejní pyrotechnici, kteří záhy zjistili, že kromě několika vykopaných panzerfaustu, rozkopaná zemina ještě navíc ukrývá i další třaskavou munici,“ popsal situaci policejní mluvčí Petr Vala.

Během dvou dnů experti na výbušniny vykopali celkem 92 pancéřových pěstí a 2204 granátů. „Zajímavostí je, že z větší části se jednalo o granáty maďarské provenience, zbytek pak byl německé výroby. Z důvodu, že tyto granáty byly ve velmi špatném stavu, rozhodlo se o odpalu na bezpečném místě nedaleko místa nálezu,“ doplnil Vala.

Dnes kolem poledne tak pyrotechnici čtyřmi řízenými odpaly postupně všechny objevené granáty zlikvidovali. Zajištěné panzerfausty byly v lepší kondici, proto jej policejní specialisté naložili na připravený pyrotechnický nákladní vůz a odvezli do jejich skladu. „I je ale později čeká stejný osud na trhacích jámách. Během vykopávek byla část obyvatelstva, zejména přilehlým rodinných domů, načas evakuována,“ řekl Vala.

V podobných případech policisté upozorňují, že kdokoliv najde střelnou zbraň, munici nebo výbušninu, je jeho povinností nález neprodleně ohlásit policistům.“ A do jejich příjezdu s nálezem nikdy samostatně nemanipulujte a neodnášejte pryč. Při neodborné manipulaci totiž může dojít k výbuchu, a tím i k újmě na životě a zdraví lidí,“ uzavřel Vala.

Fotogalerie: