fbpx
21. 03. 2023 Dnes má svátek Radek

Radní Brna-středu zkontrolují podezřelé převody bytů. Od šéfky kontrolního výboru ale chtějí jejich seznam

Podezřelé převody až 40 bytů, v nichž měl figurovat v korupční kauze obviněný Otakar Bradáč, prověří radní Brna-středu. Od bývalé šéfky kontrolního výboru, která na to upozornila, ale chtějí seznam bytů.
brno-stred1-red

Foto:

redakce RED

Rada centrální brněnské čtvrti dnes pověřila tajemníka, aby vyzval předsedkyni kontrolního výboru v uplynulém volebním období Moniku Lukášovou Spilkovou (Piráti) k poskytnutí seznamu 30 až 40 bytů, které uvedla v reportáži ČT a v dalších mediích jako byty, u kterých měli v uplynulých dvou letech zástupci opozice získat podezření na manipulaci a upozorňovat na nesrovnalosti.

„Seznam radní požadují proto, aby nechali udělat interní audit v této věci s tím, že v případě zjištění přidělení bytů na základě nepravdivých informací budou požadovat jejich vrácení a činit další potřebné právní kroky,“ sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Podle starosty Vojtěcha Mencla (ODS) měla v kontrolním výboru převahu opozice včetně předsedkyně. „V uplynulých dvou letech se kontrolní výbor zabýval pouze třemi podněty, které se týkaly přidělení bytů, a všechny byly uspokojivě vyřešeny. Jestliže nyní paní předsedkyně přichází do médií s vyjádřením o dalších 30 až 40 bytech, u kterých má spolu s dalšími zástupci opozice podezření na manipulaci, je na místě otázka, proč se kontrolní výbor kontrolou přidělení těchto bytů nezabýval nebo nedal podnět ke kontrole jinému orgánu městské části, například starostovi nebo radě městské části, aby mohla být zjednána náprava a zabráněno možným škodám,“ uvedl Mencl.

Ten proto postup kontrolního výboru hodnotí jako selhání kontrolní funkce v oblasti přidělování bytů. Lukášová Spilková minulý týden uvedla, že dávala i s kolegy v bytové komisi různá doporučení, která se podle jejích slov minula účinkem.

„Doporučili jsme, že pokud některý z kandidátů výrazně poskočí, aby byl uveden důvod. Pokud někdo z kandidátů poslal motivační dopis, což není podmínka, požadovali jsme v případě jeho vybrání verifikování údajů,“ řekla Lukášová Spilková. Podle ní se totiž například ukázalo, že někteří lidé v dopisech lžou o zdravotním stavu nebo životní situaci. Dalším návrhem bylo prověřovat údaje o lidech a náhradnících u jejich zaměstnavatelů.

Šéfka kontrolního výboru také uvedla, že zástupci opozice upozorňovali na nesrovnalosti jak na výboru, tak na bytové komisi i na zastupitelstvu, obrátili se také na magistrát, nic ale k nápravě nevedlo. Na otázku, zda se zástupci opozice obrátili na policii, odpověděla, že byli v součinnosti s policií v posledních letech, více ale s ohledem na situaci nemohla říct.

„Pokud nám bývalá předsedkyně kontrolního výboru seznam poskytne, tyto byty okamžitě prověříme. Pokud se ukáže, že byty byly přiděleny na základě nepravdivých informací žadatelů, vyzveme je k vrácení bytů a podnikneme další potřebné právní kroky,“ doplnil Vojtěch Mencl.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT