Na zastávkách MHD v městské části Brno-střed už cestující mohou využívat první nové přístřešky, jimiž se radnice rozhodla nahradit mnoho let staré. První dnes předvedla na nejfrekventovanější zastávce na hlavním nádraží, další budou rychle přibývat. Do konce roku jich má být 70. Přístřešky mají jednotný design a v levé části není reklamní panel, takže i když člověk sedí na lavičce, je vidět přijíždějící vozidlo, řekla dnes u představení nového přístřešku mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Radnice ročně zinkasuje čtyři miliony korun za koncesi

Dělníci pracují i na řadě dalších míst. Mnohde se nyní cestující neschovají před deštěm či sluncem, protože jsou hotové základy, na něž budou v dalších dnech umisťovat konstrukci. Jelikož přístřešky fungují zároveň jako nosič reklamy, město za ně nezaplatí ani korunu, a naopak bude inkasovat ročně čtyři miliony korun za koncesní poplatek. Přístřešky dodává i staví a v příštích deseti letech bude udržovat společnost Euroawk, která s městskou částí spolupracuje dlouhodobě. Kromě 70 zastávek, kde nové přístřešky nahradí staré, nechá radnice postavit 18 nových. Na některých místech se zvětší, aby se pod ně vešlo více lidí.

Osadí přístřešky i tam, kde dosud chyběly

„Reagovali jsme z velké části na podněty občanů ke zřízení čekáren a dále jsme navrhli umístění tam, kde podle našeho názoru přístřešek chyběl. Například na Lipové, na hlavním nádraží u viaduktu, kde je zastávka trolejbusu číslo 31 a 33, dále na Pionýrské, Úvoze, Zvonařce, Křenové, Pisárecké u Anthroposu a dalších místech,“ uvedl starosta městské části Vojtěch Mencl (ODS).

Fólie chrání proti slunci

Městská část při výběru zohlednila vedle ceny i bezpečnost, bezbariérovost i to, aby se v nich lidé mohli posadit, a kočárky nebo invalidní vozíky měly dostatek místa. Boční, zadní i střešní výplň přístřešku je vyrobena z kaleného bezpečnostního skla. Střešní výplň má speciální zatemňovací fólií s ochranou proti UV záření, přímému osvětlení a v létě tak má chránit před horkem. „Třicet nejvytíženějších zastávek v centru poskytne také wifi a USB porty pro dobíjení,“ řekla Dobešová.

Nové přístřešky staví i dopravní podnik

Velkou část přístřešků ve městě spravuje také dopravní podnik, který každoročně část starých vymění, nebo na některých zastávkách staví úplně nové. Ročně jde o několik desítek. V některých případech je na konečných zastávkách součástí i zázemí pro řidiče, někde má přístřešek i komerční část, která slouží pro stánkový prodej různého sortimentu.