Celkem 88 přístřešků na zastávkách MHD v centru Brna vymění za nové. Radnice Brno-střed totiž uzavřela koncesní řízení na jejich dodavatele. Práce na výměně přístřešků se už rozjely a většinu z nich nahradí do konce listopadu. Ročně tak městská část na výběru koncesních poplatků vydělá nejméně čtyři miliony korun, informovala zpravodajský portál BRŇAN mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Zvětší se kapacita a zlepší se výhled z přístřešků

Brňané si už jistě všimli, že na řadě míst v centru města demontují čekárny zastávek MHD. V řádu několika dní se zároveň na těchto místech začnou umísťovat nové moderní přístřešky. První z nich by měly být hotové 11. nebo 12. září. „Současné přístřešky již dosluhují, neodpovídají moderním standardům a bylo je proto potřeba vyměnit. Kromě toho, že po výměně budou přístřešky pěkné a v jednotném designu, přinesou i zlepšení viditelnosti přijíždějících spojů, protože reklamní vitríny již nebudou umístěny v jejich čele. Také dojde ke zvětšení kapacity čekáren všude tam, kde je to potřeba,“ upřesnila Dobešová.

Nejprve vymění čekárny před hlavním nádražím

Z celkového počtu 88 přístřešků jich 18 bude umístěno na zastávkách zcela nově. Výměna se odehraje v osmi etapách a jako první se dočkají přístřešky na tramvajových zastávkách před hlavním nádražím. „Reagovali jsme z velké části na podněty občanů ke zřízení čekáren a dále jsme navrhli umístění tam, kde podle našeho názoru přístřešek chyběl, například na Lipové, na hlavním nádraží u viaduktu, kde je zastávka trolejbusů číslo 31 a 33, dále na Pionýrské, Úvoze, Zvonařce, Křenové, Pisárecké u Anthroposu a dalších místech,“ upřesnil starosta Brna-středu Vojtěch Mencl (ODS).

Design přístřešků bere ohled na rozmanitost zástavby

Design přístřešků navrhli architekti s ohledem na rozmanitost a charakter architektonické zástavby v centrální části moravské metropole. „Vybraný návrh subtilní kovové konstrukce v kombinaci se sklem je vhodným doplňkem městského prostoru a nenaruší unikátní ráz historické zástavby v památkové rezervaci,“ uvedl starosta.

Kombinují ocel a sklo

Ocelové díly konstrukce vyrobili ze svařitelné nelegované konstrukční oceli. „Boční, zadní i střešní výplň přístřešku je z kaleného bezpečnostního skla. Boční i zadní skla nesou sítotisk pro slabozraké. Střešní výplň je pokryta speciální zatemňovací folií s ochranou proti UV záření, přímému osvětlení a vysoké teplotě,“ popsala přístřešek Dobešová.

Dodavatel přístřešků zajistí 10 let jejich provoz včetně údržby

Veřejnou zakázku ve formě koncesního řízení vyhrála firma euroAWK. Ta městské části přístřešky dodá a postaví a po dobu deseti let zajistí jejich provoz. O téměř devadesát čekáren na zastávkách se tedy postará. Bude je udržovat, čistit a odstraňovat případné následky vandalismu. A za to tam může umístit reklamu. Na koncesních poplatcích pak každý rok odvede minimálně čtyři miliony korun.