Uvedené rady řeší problematiku možného vzniku požáru a technických havárií v bytě. Nezabývají se možností kriminality, která je v kompetenci Policie ČR. Během uplynulých letních prázdnin řešil HZS JmK téměř 100 událostí v domácnostech, ať už se jednalo o požáry či technické havárie. Následující rady snižují pravděpodobnost zásahu hasičů právě u vás doma:

1. Každý spotřebič doma může být v případě technické závady příčinou vzniku požáru.  Proto je potřeba před odjezdem všechny spotřebiče, které nemusí nutně zůstat zapojeny, odpojit ze zásuvek. Rozhodně je nenechávat ve stand-by režimu. Televizor odpojit také od antény. Možností je i vypnutí příslušných jističů.

2. Vzhledem k různým klimatickým jevům doporučujeme zavřít všechna okna, příp. i dveře např. na balkon. Na balkoně, terase apod. nenechávat volné předměty, které by mohly při prudkém větru spadnout, odletět a někoho poranit nebo něco poškodit.

3. Čas od času se setkáváme v bytech s vodovodními haváriemi, kdy dojde k závadě např. na přívodní hadici k pračce nebo umyvadlové baterii. Doporučujeme proto i uzavřít přívod vody do bytu či domu, aby po návratu z dovolené nebylo nutné vysoušení a nemuselo se kromě dovolené platit i za větší odběr vody.

4. Samozřejmostí je pozhasínání všech světel a není na škodu uzavřít i přívod plynu.

5. Pro případ havárie je dobré domluvit se s někým ze sousedů a nechat u nich rezervní klíče. Nechejte na sebe telefonické spojení, buď u sousedů, nebo v bytě, například na ledničce.

Další podrobnosti na toto téma nejdete v odkaze  http://krizport.firebrno.cz/navody/cesty-do-zahranici