Rekonstrukce gynekologicko-porodního pavilonu v nemocnici v Kyjově na Hodonínsku by měli začít ještě letos. Další krok k tomu udělali krajští radní, když odsouhlasili výběrové řízení na zhotovení projektové dokumentace. Odhadovaná cena za projekt činí 4,5 milionu korun. Samotná renovace porodnice pak přijde na 200 milionů korun. Informovala o tom mluvčí krajské nemocnice Veronika Hollerová.

Porodnice pochází z 60. let 20. století

„Gynekologicko-porodní pavilon pochází z 60. let minulého století, od svého vzniku neprošel žádnou větší komplexní rekonstrukcí. Modernizaci potřebuje, jinak se nemocnice vystavuje riziku přerušení provozu operačních a porodních sálů,“ uvedl radní pro zdravotnictví Karel Podzimek (ODS). První etapa stavebních prací by měla začít koncem tohoto roku, rekonstrukce by pak měla být hotová na konci roku 2025.

Opravy vyjdou na 200 milionů korun

„V budově se mimo jiné nachází nevyhovující prostory ambulancí, čtyř operačních a čtyř porodních sálů. Celková rekonstrukce za přibližně 200 milionů korun je nevyhnutelná a bude probíhat za běžného chodu. Chceme maminkám vytvořit bezpečně působící, klidné a přátelské prostředí,“ doplnil radní pro investice Vladimír Šmerda (ODS).

Rekonstrukce proběhne za plného provozu

Podporu Jihomoravského kraje při rekonstrukci porodnice uvítal ředitel nemocnice Jiří Vyhnal. „Cílem je, aby rekonstrukce v žádném případě neznamenala omezení provozu dotčených oddělení. Za vedení nemocnice mohu konstatovat, že uděláme, co bude v našich silách, aby se dodržel stanovený termín ukončení rekonstrukce,“ sdělil Vyhnal. Plánovaná rekonstrukce se podle něj týká nejen samotné porodnice, ale i celého oddělení gynekologie, očního, včetně operačních sálů.

Zrenovovanou porodnici ocení i maminky

„Jsem neskutečně rád, že po mnoha a mnoha letech vidíme světlo na konci tunelu, kdy investici do rekonstrukce gynekologicko-porodnického areálu nemůže nic zabránit. Bezesporu to ocení nejenom budoucí maminky, ale také region samotný, neboť jde o další zefektivnění lékařské péče nejen Kyjovska a Veselska, ale také Hodonínska,“ dodal náměstek hejtmana a starosta města Kyjova František Lukl (Starostové pro jižní Moravu).

V Kyjově se loni narodilo přes 700 dětí

V kyjovské porodnici se v loňském roce narodilo 372 chlapců a 329 děvčat. „Pokud maminky z tohoto regionu chtějí rodit jinde, musí do porodnic vzdálených několik desítek kilometrů,“ upozornila mluvčí krajské nemocnice.