V Jihomoravském kraji je nyní na 100 tisíc obyvatel 1777 lidí s akutními respiračními onemocněními. Brno a okolí vykazuje vyšší nemocnost, než je krajský průměr, plyne z aktuálních informací na webu hygieniků. Situaci nyní nehodnotí jako epidemii, vývoj odpovídá podzimní sezoně, řekla ředitelka protiepidemického odboru Renata Ciupek.

Nejvíc trpí děti a mladí lidé

Akutní respirační infekce, tedy záněty nosohltanu, hrtanu či průdušek způsobené viry, nyní rychleji postihují děti do pěti let a lidi ve věku od 15 do 24 let. Začínají se u nich objevovat případy s typickými chřipkovými příznaky, jako je vysoká horečka nebo suchý kašel. „Lidé tráví více času pohromadě v uzavřených prostorách, ubývá slunečního záření, ochlazuje se. K šíření respiračních infekcí dochází vzdušnou cestou v kontaktech mezi lidmi, případně rukama, přes kliky, madla, zábradlí a podobně,“ uvedla Ciupek.

Hranice pro epidemii je kolem 2000 nemocných na 100 tisíc obyvatel

„Je ale pouze orientační. Vždy posuzujeme vývoj v čase, rychlost nárůstu nemocnosti a výsledky laboratorních analýz. Jedná se o odborné epidemiologické analýzy všech faktorů, které se k vývoji nemocnosti vztahují, není to jen o čísle,“ dodala.

Třetinu případů tvoří covid

Asi na 30 procentech případů akutních respiračních nemocí se podílí koronavirus. Počty hospitalizovaných jsou podle Ciupek minimální a většinou jde o pacienty starší 75 let, kteří mají i jiné zdravotní problémy.