Rezidence pro 250 seniorů na Brněnsku, kterou staví soukromá firma, bude k vytápění využívat tepelná čerpadla a fotovoltaiku. Ještě loni předpokládal projekt, že objekt se bude vytápět plynem. Kvůli turbulentnímu vývoji na energetickém trhu ale loni investor plány změnil. Společnost Rezidence Cézava o tom informovala v tiskové zprávě. První senioři se do nového zařízení mají stěhovat příští rok.

Původně počítali s plynovým kotlem

„Původní projekt počítal s plynovým kotlem a vytápěním přes radiátory. Otřesy na energetickém trhu v roce 2022 jsme vzali jako výzvu k přetvoření energetické koncepce celé rezidence. Hlavní přísun tepla nově zajistí tepelná čerpadla. Pro zlepšení účinnosti se propojí s šesti kilometry hlubinných vrtů, které budou sloužit pro regulaci teploty topného média jak v zimě, tak v létě. V kombinaci s rekuperací vzduchu se postarají o zimní vyhřívání i letní chlazení objektu,“ popsal Petr Prokůpek ze společnosti Rezidence Cézava.

Energii vyrobí panely na střeše a pozemku

Velkou část energie si bude budova tvořená dvěma křídly sama vyrábět prostřednictvím fotovoltaických panelů na střeše a na nevyužité části pozemku. Panely by měly zajistit téměř polovinu roční spotřeby energie. Efektivní využití elektřiny má zajistit bateriové úložiště s inteligentním řízením. Budovy budou také vybavené nádrží na dešťovou vodu o objemu 60 krychlových metrů. „Od alternativního vytápění i výroby energie si slibujeme částečnou energetickou nezávislost, a především pak stabilitu cen energií pro nás jako provozovatele i pro naše klienty,“ doplnil Prokůpek.

Bydlení pro 250 seniorů

V rezidenci po jejím dokončení najde bydlení přibližně 250 seniorů. V jednom křídle budou byty určené pro soběstačné seniory, kteří budou moci využívat společných prostor. Druhé křídlo obsadí domov se zvláštním režimem pro 150 pacientů se zhoršenými kognitivními schopnostmi, tedy například Alzheimerovou nemocí, kteří potřebují stálou péči.