Nehoda se stala v roce 2019 u Přibyslavic na Brněnsku, kde řidič nákladního auta Antonín Morava odbočoval na křižovatce vlevo ve chvíli, kdy kolonu aut předjížděla houkající sanitka z Vysočiny se zapnutým majákem. „Obžalovaný tak vytvořil překážku, do které řidič sanitky narazil poté, co se snažil střetu vyhnout. V sanitě při nehodě utrpěly zranění převážená pacientka a záchranářka,“ popsala nehodu soudkyně Hana Kleinová.

Morava svou vinu u soudu zlehčoval a popíral. „Za mnou jela nějaká paní, která říkala, že ta sanitka nehoukala, což říkala i další svědkyně. Já jsem té srážce nemohl zabránit, protože sanitka vyjela z kolony někde za mnou a v protisměru při odbočování nebylo jediné auto,“ hájil se obžalovaný.

Ten se odvolal k brněnskému krajskému soudu po verdiktu Okresního soudu Brno-venkov, který ho ztrestal za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti rokem vězení, podmíněně odloženým na tři roky. A také mu zakázal na čtyři roky usednout za volant.

„Tento rozsudek je nesprávný, protože si soud dostatečně nezjistil skutkový stav. Vyšetřování nehody mělo být doplněno třeba vyšetřovacím pokusem. Soud prvního stupně se také nezaobíral povinnostmi řidiče sanitky. A nemohli jsme se ptát ani na zdravotní stav převážené pacientky, což je důležité kvůli tomu, jestli musela jet záchranka tak, jak jela,“ zdůvodnila odvolání obhájkyně Barbora Svobodová a navrhla rozsudek zrušit a vrátit kauzu k doplnění důkazů.

Krajský soud však odvolání Moravy zamítl, protože trestná činnost obžalovaného byla všemi důkazy jasně prokázána. „Námitky obžalovaného jsou neobjektivní, spekulativní a takříkajíc bizarní. Řidič sanitky přece nemůže posuzovat zdravotní stav pacientky, kterou veze do nemocnice. Obžalovaný jednoznačně porušil silniční zákon. Když zahájil odbočování vlevo, sanitka už byla se zapnutým majákem v levém jízdním pruhu a nákladní auto předjížděla,“ zdůraznila soudkyně Kleinová.

Kdyby se podle ní Morava choval ohleduplně, tak by k nehodě vůbec nedošlo. „Za těžké ublížení na zdraví mu hrozily až čtyři roky vězení, takže podmínka a zákaz řízení je vzhledem k jeho nulové sebereflexi velmi mírný trest,“ míní předsedkyně senátu.

Obžalovaný i po potvrzení rozsudku, který je tak pravomocný, tvrdil, že se před střetem podíval do zpětného zrcátka a sanitku, která prý náhle vyjela z kolony za ním, uviděl až na poslední chvíli. „Spoléhal jsem na kameru záchranného vozidla, která je automaticky spuštěna. Na rozsudek neříkám nic,“ řekl zpravodajskému portálu BRŇAN Antonín Morava při odchodu z Justičního paláce.