Řidič sanitky jihomoravské záchranky Pavel Domis zachránil nedávno život staršímu muži, který seděl zhroucený dvě hodiny za volantem osobního auta u nákupního centra v Brně. Přesto, že ve svém volnu udělal hrdinský čin, nikomu se s tím nechlubil. Skromný muž, kterému kolegové přezdívají Chuck, přitom pomohl cukrovkáři, jehož život byl v horkém počasí v ohrožení. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí záchranné služby Michaela Bothová.

Muž nebyl na první pohled v pořádku

Pavel Domis byl na cestě z práce a chtěl si ještě nakoupit v obchodním centru v ulici Kamenice v brněnských Bohunicích. Zastavil na parkovišti, a když procházel kolem jednoho ze zaparkovaných aut, uviděl za volantem sedět staršího muže, který na první pohled nebyl v pořádku.

Senior upadl do bezvědomí

„Byl připoutaný bezpečnostním pásem, ale tak nějak podivně na něm visel. Okamžitě jsem otevřel dveře a zjistil, že silně zpocený pán je v bezvědomí. Zavolal jsem na náš dispečink, požádal o vyslání pomoci a začal poskytovat nezbytné kroky k tomu, abych co nejvíce pomohl, než přijedou kolegové,“ vysvětlil Pavel Domis.

Seděl v autě v horku dvě hodiny

Jako zkušený záchranář se s chladnou hlavou zachoval profesionálně. „Ze všeho nejdřív jsem pacientovi sklopil sedadlo, abych mohl dostatečně dobře zajistit průchodnost dýchacích cest. Otevřením dveří se do auta dostal vzduch, takže se mi podařilo pacienta ochladit. Byl zrovna horký den a hrozilo přehřátí organismu. Z účtenky, která vedle muže ležela na sedadle, jasně vyplývalo, že v autě je takto zhroucený už dvě hodiny,“ uvedl řidič sanitky.

Lékaři dorazili během krátké doby

Při záchraně života silnému diabetikovi pomohlo i to, že základna jihomoravské záchranky stojí na stejné ulici, jako nákupní centrum, kde se vše seběhlo. „Lékařská i záchranářská posádka tam tak dorazila během okamžiku. Ukázalo se, že pacientovi poklesla hladina cukru. Zdravotníci seniorovi podali glukózu a zkontrolovali životní funkce. Poté muže převezli k další péči na internu do Fakultní nemocnice Brno,“ upřesnila Michaela Bothová.

Ocenili všímavost hrdiny

Jeden z Domisových kolegů přitom ocenil pohotovost a všímavost řidiče sanitky. „Nebýt kolegy, mohlo to celé dopadnout i hodně špatně, je skvělé, že je tak všímavý,“ poznamenal k události lékař Rudolf Zvolánek, který byl společně s dalšími zdravotníky také na místě. „Chuckovi posíláme velký palec nahoru! A mimochodem, on sám se svým hrdinským činem nepochlubil. Naštěstí se to ale v záchranné službě neutajilo. Takže je to nejen hrdina, ale taky skromný chlap,“ dodala mluvčí.