Riziko poničení vykvetlých ovocných stromů mrazy je poměrně velké
Foto:
redakce (MOŠ)
Riziko, že úrodu ovocných stromů, které už stihly vykvést, poničí mrazy, je poměrně velké. Vyplývá to jak z předpovědi počasí, tak z webu AgroRisk, který je podpůrným projektem pro zemědělce a na mapě zobrazuje míru různých rizik včetně mrazů. Počasí dnešní noci nebylo přívětivé a ještě větší riziko hrozí v noci na středu.
Po krátkém oteplení se mrazy mají vrátit i na začátku příštího týdne, přičemž předpověď je zatím do úterý, ale mrazy mohou přijít až do poloviny května. Jak velké bude případné poškození, se ukáže až později.
Podle vědců z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR, kteří stojí za projektem Intersucho i AgroRisk, jarní mrazy poničily úrodu sedmkrát za posledních deset let, uvedli na twittrovém účtu InterSucho. Podle klimatologa Pavla Zahradníčka se stalo pouze osmkrát v letech 2002 až 2022, že mrazy významně nepoškodily ovocné stromy, naposledy v roce 2018. Klimatické modely v nejhorším scénáři pro konec století, tedy v případě dalšího růstu emisí, ukazují šedesátiprocentní riziko poškození ovocných stromů pozdním mrazem.
Aktuální zkušenosti tedy odpovídají modelům pro konec století
V největším ohrožení jsou v nadcházejících dnech meruňky, méně broskvoně a také mandloně v teplých oblastech, uvedli tvůrci AgroRisku na twitteru. Na Znojemsku či Břeclavsku už byly meruňky v plném květu první jarní den. Kvůli tomu, jak brzo stromy vykvetly a jak dlouho ještě trvá období rizika nočních mrazů, nechystají mnozí ovocnáři žádná ochranná opatření. Jsou příliš drahá na to, aby je mohli opakovat s nejistým výsledkem několikrát, než v polovině května riziko pomine.
Důvodem těchto problémů je globální změna klimatu a růst průměrných teplot
Zimy jsou výrazně teplejší než v minulosti, letos byly všechny tři zimní měsíce teplotně velmi nadprůměrné. Stromy se tak brzy probudí z dormance, tedy stavu, kdy neprobíhají fyziologické procesy, a vyšší teploty koncem února či začátkem března je vybudí k tomu, aby se začaly chystat na vegetační sezonu. S teplejšími zimami však neklesá riziko vpádu studeného vzduchu a pozdních mrazů. „Meruňky se stávají rizikovou plodinou,“ řekl ČTK minulý týden předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný.
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Moutnice chtějí zmírnit dopady sucha tůněmi a výsa…
- Expozice v Brně připomíná tichá hrdinství lidí v o…
- Maxijedlík láme rekordy! Po půldruhém kile lokší v…
- Brněnské biskupství postavilo mimo službu kněze kv…
- V podchodu u hlavního nádraží v Brně dnes začala l…
- Na festival do Brna míří Pavel a Čaputová, budou m…
- Dodávka na D2 v Brně narazila do kamionu, pět zran…
- Vyškov se popere o první ligu v baráži se Zlínem! …
- Řidiče v Česku čekají v letních měsících desítky d…
- Fotbalisté Brna pouze remizovali se Zlínem a po ro…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
copyright © 2022 Press Global s.r.o. ・ všechna práva vyhrazena・ created by hireus.club