Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) je nespokojený s řízením a výsledky dopravy ve městě, v pondělí proto vyzve náměstka Matěje Hollana (Žít Brno), aby se řízení resortu vzdal. Vokřál to dnes uvedl na svém facebookovém profilu. Hollan s kritikou své práce nesouhlasí. Podle něho je nutné v rámci koalice otevřít komplexně téma řízení města. Nelíbí se mu například investiční politika.

V pondělí koalici podle Vokřála čeká jednání o jejím dalším fungování. "Delší dobu nejsem spokojen s řízením a výsledky v oblasti dopravy. Několik měsíců jsem na tento fakt upozorňoval pana náměstka Hollana," uvedl primátor. Doplnil, že Hollan se do čela odboru dopravy dostal před rokem a půl, kdy se sestavovala staronová koalice.

"Od samého začátku jsem byl proti tomu, aby Matěj Hollan řídil dopravní problematiku, nicméně na poslední chvíli došlo mezi jinými koaličními partnery k dohodě o prohození si resortu dopravy za bytovou oblast. Od té doby nefunguje odbor dopravy, jak má, a pan náměstek byl často terčem kritiky své práce," uvedl primátor.

Na pondělním jednání proto Hollana vyzve, aby se řízení resortu dopravy vzdal. Zdůvodnil to tím, že Hollan práci nezvládl, například podle primátora přešlapoval na místě, pokud jde o rezidentní parkování a další brněnské dopravní projekty.

Hollan v reakci na svém facebooku kritiku odmítl. "Pokud se tady veřejně otevírá téma řízení dopravy, bude nutné otevřít téma řízení města kompletně. Třeba jak se řídí takové investice. Myslel jsem si, že v rámci koalice si můžeme takovéto věci ušetřit, ale evidentně ne, takže holt budeme muset rozebírat, proč odbor investiční ignoruje projekty koaličních partnerů a řeší jen záležitosti hnutí ANO, ale to až zítra," uvedl Hollan.

Náměstek napsal, že je opravdu dlouhý seznam toho, co se za jeho vedení udělalo na odboru dopravy. Podle něj například bylo Žít Brno vůbec první, kdo začal systematicky jednat s lidmi z oddělení koncepce dopravy. "Předtím tam nikdo nechodil. Pokud chceme, aby dobře vypadaly rekonstrukce ulic, aby plánování dopravy dávalo smysl, musíte trávit stovky hodin v partnerském jednání s těmito lidmi, kteří to na magistrátu mají na starosti," uvedl.

Koalici v Brně tvoří ANO, Žít Brno, KDU-ČSL, SZ a TOP 09. Spory jsou především v otázce nádraží, kdy radní sice doporučili zastupitelstvu, aby schválilo výstavbu hlavního vlakového nádraží v odsunuté poloze u řeky, Zelení a Žít Brno byli ale proti.