Jaroslava Dočkalová z I. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU poprvé darovala krev v roce 2008. O dvanáct let a dvacet odběrů později se stala hrdou držitelkou stříbrné medaile profesora Jana Janského, ocenění udělovaného Českým červeným křížem bezpříspěvkovým dárcům krve. Ač jubilejní, stříbrný odběr byl pro ni přece jen v něčem nový – poprvé krev darovala v odběrovém centru Krevní banky FNUSA, navíc v době nouzového stavu, informovala zpravodajský portál BRŇAN mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

„K darování krve jsem se dlouho odhodlávala, přemýšlela jsem o tom snad dva roky. Jako zaměstnanec nemocnice jsem totiž měla strach, že když to nepůjde hladce a třeba omdlím, bude se to po špitále vykládat a budu mít ostudu,“ vzpomíná s úsměvem zdravotní sestra. První odběr navzdory jejím obavám proběhl bez problémů, a stala se tak pravidelnou dárkyní. „Měla jsem dobrý pocit, že můžu být užitečná,“ popisuje sestřička, která už tak velkou část života strávila péčí o pacienty.

Když se pak v říjnu 2019 otevřelo odběrové centrum Krevní banky ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, neváhala podpořit nemocnici, která je pro ni už dlouhou dobu domovskou. „Já jsem si u sv. Anny vždycky přála pracovat, byl to můj sen. Měla jsem to tak už od mala, chodívala jsem sem za dědečkem, který tehdy pracoval na psychiatrickém oddělení. Naši nemocnici ráda podpořím i tímto způsobem,“ říká o odběrech ve FNUSA Jaroslava Dočkalová a dodává, že ji v odběrovém centru nadchla přátelská, téměř rodinná atmosféra.

Ač Jaroslava Dočkalová plánuje darovat krev, dokud to půjde, zlatou Janského medaili už nezíská. Potřebných čtyřicet odběrů do 65 let, kdy se dárci automaticky vyřazují z databáze, jednoduše nestihne. „Museli by to tady ze mě vycucat v rekordním čase,“ směje se a dodává, že kvůli plaketám to stejně nedělá. „Hlavně pomáhat, dokud to jde,“ uzavírá vyprávění a po jedenadvacáté ve svém životě usedá rovnou v sesterské uniformě do odběrového křesla.

Český červený kříž bezpříspěvkové dárce oceňuje už více než půl století, smyslem je zvýšení společenské vážnosti dárcovství a dárců krve samotných. Ti mají často obavy, že se jim absolvované odběry při změně odběrového místa nezapočítají, v případě Brna ale nemusí mít strach. „Sledujeme pečlivě počet odběrů, s ředitelkou Českého červeného kříže v Brně máme dohodu, že se dárcům počet bezplatných odběrů v rámci Brna načítá,“ uvádí na pravou míru primářka Krevní banky FNUSA Jarmila Celerová.