Na rozdíl od většiny památek se zámek otevřel už dnes odpoledne zahájením výstavy Fenomén Merkur ve vstupní hale zámku. 

"V letošním roce budou mít návštěvníci příležitost sledovat přímo v zámeckém parku při práci restaurátory, kteří budou postupně pracovat na obnově dalších deseti soch," uvedla mluvčí radnice Veronika Slámová.

Celý soubor tvoří 64 soch, dvacítka z nich ale byla v nejkritičtějším stavu. Jedenáct jich restaurátoři zachránili v minulém roce, na deseti budou pracovat letos. Většina prací se bude odehrávat přímo v parku, pouze čtyři sochy odvezli do ateliéru.

V blízkém okolí parku budou pokračovat práce na opravě zámeckých valů a zdí, která má celkově přijít na 120 milionů korun. Náklady z velké části pokryje dotace z evropského fondu IROP.

"Dotace pokryje i výrobu repliky čínského altánu, který se bohužel už rozpadal a byl nedávno stržen. Už na podzim by ale v parku měla stát přesná replika jeho podoby, kterou dostal v 18. století," doplnila Slámová. Na podzim přibude u zámku výtah do expozice v prvním poschodí a zpřístupní ji nejen vozíčkářům, ale všem, kdo mají potíže se zdoláváním schodů.

Kvůli opravě valů přijdou letos návštěvníci o možnost posezení v restaurační zahrádce ve valech. "Místo ní ale bude fungovat zahrádka na nádvoří zámku, což bude pro návštěvníky možná ještě příjemnější," dodala Slámová.

Zámecký park letos čeká několik velkých kulturních akcí. Kromě čtyř festivalů tam vystoupí také britský držitel osmi cen Grammy Sting a o den později norská dvojice Marcus & Martinus.

Zde můžete shlédnout video jk zahájení sezóny na Slavkovském zámku: