Po Česalově smrti vyšel v tisku nekrolog Odešel mi učitel, v němž známý brněnský silák Franta Kocourek napsal: „Když jsem se s ním před pěti léty seznámil, nikdy bych nevěřil, že tento lidumil v brejličkách bude mou doménou. ‚Franto, vždyť máš ruce jako holič a krk jako manekýnka,‘ říkal mi žertem, ‚a to chceš něco lámat – leda slaný tyčinky.‘ Slovo dalo slovo a měl jsem o trenéra víc.“

Kocourek také vzpomínal, že Fráňa Česal nechyběl ani na hřišti svých oblíbenců, Arsenalu Husovice, ani na klání zápasníků Zbrojovky, ba ani na ligových soutěžích obřanských vzpěračů. „Čas oponou řádně trhnul. František Česal zemřel. Zemřel mi učitel, král železa. V našich srdcích však nikdy nezrezaví. Čest jeho památce!“ napsal tehdy Kocourek.

Je tedy možné bez nadsázky říct, že bez Fráni Česala by nebylo krále železa Franty Kocourka, kterému Česal učaroval. Výročí smrti siláka si na Brně-severu připomněli v uplynulých dnech, kdy v Husovicích před domem na Svitavském nábřeží 57, kde Česal prožil velkou část svého života, slavnostně odhalili zmíněnou pamětní desku, která připomíná tuto legendu sportu a siláckého umění.

„Dostal jsem se k vnukovi prvního krále železa Rostislavu Česalovi, který opatruje základní dokumentaci k životu svého dědečka, na základě toho vznikl souhrnný článek o životě Fráni Česala a s Jiřím Trávníčkem, autorem projektu Brno poetické, jsme dali dohromady vzpomínkový panel a nainstalovali ho,“ vysvětlil na sociální síti starosta Brna-severu Martin Maleček (Hnutí SOL).

V chumelenici se i přes nepříznivou covidovou situaci sešla podle Malečka asi padesátka těch, kteří siláka Česala znali osobně nebo o něm slyšeli.

„Nechyběl jeho vnuk Rostislav Česal, dorazil také pokračovatel linie brněnských siláků Franta Silák Šebela, který se vedle svého vzoru Franty Kocourka hrdě hlásí i k Fráňovi Česalovi nebo třeba někdejší asistent Franty Kocourka František Kocman,“ upřesnil Maleček.

Na vzpomínkové setkání přišli i někteří obyvatelé domu číslo 57 na Svitavském nábřeží, kteří si z dětství svého souseda a jeho silácké kousky pamatovali. „A protože by byla škoda, aby na takové setkání už nic nenavázalo, padla dohoda, že v příštím roce uspořádáme na Musilce Memoriál brněnských siláků,“ dodal starosta.