Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má další stavební povolení pro postupné rozšíření dálnice D1 kolem Brna. Ministerstvo dopravy povolilo přestavbu křižovatky dálnic D1 a D2, což je jeden z nejvytíženějších úseků dálnic v Česku, uvedl server Zdopravy.cz. Příští rok silničáři počítají s tím, že vyberou dodavatele a v roce 2024 chtějí začít stavět. Složitá přestavba má za provozu trvat čtyři roky.

Už příští rok má začít rozšíření dálnice D1 na šest pruhů v sousedním úseku, tedy mezi křižovatkami s D52 a D2.

Křižovatka nejen umožňuje přejet z jedné dálnice na druhou, ale zároveň dálnice D2 ústí z jihu do Brna a na opačnou stranu slouží jako obslužná komunikace pro nákupní centra Avion a Olympia a pro další nákupní centrum, které je naproti Olympii přes dálnici. Kvůli tomu je doprava v těchto místech velmi intenzivní.

Po přestavbě má mít křižovatka novou podobu, některá napojení povedou jinak, aby byla bezpečnější a přehlednější a také aby se zvýšila kapacita. „Ve špičkách klesá rychlost dopravy a dochází zde ke konfliktním situacím vzájemným omezením mezi účastníky silničního provozu,“ píše se v infoletáku ŘSD.

Předpokládaná cena stavby je 3,8 miliardy korun.

V první polovině příštího roku mají začít stavební práce na rozšíření úseku mezi 194. a 196. kilometrem, trvat by měly dva roky. Celkově ŘSD plánuje rozšíření dálnice na šest pruhů od 182. po 210. kilometr. Jde o projekt na mnoho let, který bude mít dopad na plynulost dopravy. V době dopravní špičky se v některých úsecích jezdí v pomalých kolonách i v případě, že provoz nekomplikuje nějaká mimořádná událost.