Oslavy příchodu nového roku byly na jihu Moravy srovnatelné s předchozími roky. Mluvčí hasičů, záchranářů i policistů uvedli, že počty výjezdů v noci odpovídaly průměru. Nejvíce problémů působili opilí lidé a zábavní pyrotechnika. Hlavní nápor přišel podle očekávání po půlnoci, žádné vážnější problémy ale nikde v kraji nebyly.

V Brně záchranka přidala jednu posádku a inspektora

„Podle očekávání byla doba od půlnoci do 06:00 náročnější než v běžné dny, namísto obvyklých 30 až 40 výjezdů jsme měli 90 případů, což je ale obvyklý průměr silvestrovské noci. Byli jsme na náročnou noc připraveni, noční směna na dispečinku byla posílena o jednoho operátora, v Brně jsme přidali navíc jednu záchranářskou posádku a jednoho inspektora provozu,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Bolesti břicha, otravy alkoholem i poranění pyrotechnikou

Do půlnoci volali lidé záchrannou službu nejčastěji kvůli bolestem břicha po přejedení nebo dietní chybě i potížím spojeným s alkoholem, po půlnoci měla téměř polovina výjezdů souvislost s alkoholem, ať už šlo o otravu, úrazy v opilosti, nebo úrazy při rvačkách a řezné rány od skla. Záchranáři ošetřili několik pacientů, kteří se poranili při používání zábavní pyrotechniky, nejčastěji šlo o zranění rukou a obličeje.

Odpalování ohňostrojů zaměstnalo i hasiče

Odpalování amatérských ohňostrojů zaměstnalo od půlnoci také hasiče, kteří od 20:00 do 04:00 zasahovali ve 24 případech, z toho u 17 požárů. „Průměr z předchozích let je 19 případů, šlo tedy o průměrnou silvestrovskou noc, nejčastěji šlo o požáry odpadu, kontejnerů či popelnic nebo krabic od zábavní pyrotechniky. Škody jsou v desítkách tisíc, převážně na popelnicích a kontejnerech,“ uvedl mluvčí hasičů Jan Dvořák.

Policisté řešili agresivní opilce

Policisté mezi 20:00 a půlnocí vyjížděli v kraji ke 40 ohlášeným případům, od půlnoci do 06:30 to bylo 124 případů, což je zcela srovnatelné s loňským rokem. „Od začátku večera šlo hlavně o stížnosti na zábavní pyrotechniku nebo stížnosti na hluk, po půlnoci přibylo výjezdů, které měly souvislost s alkoholem – ať už šlo o opilé lidi v silnici, agresivní opilce napadající spolucestující v hromadné dopravě i jinde nebo šarvátky lidí posilněných alkoholem,“ uvedl mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka.

Strážníci pomáhali s převozy opilců na záchytku

Podobně rušnou noc bez vážnějších potíží prožili i brněnští strážníci, lidé je volali se stížnostmi na zábavní pyrotechniku, pomáhali i s převozem opilých lidí na záchytnou stanici.