S bezmála dvacítkou psích důchodců bydlí v Pozořicích na Brněnsku rodina tří dam, které si říkají Smečka z Knihánkova. Stejnojmenný spolek pečuje už jedenáct let cíleně o zvířata, jejichž šance na adopci by jinak byla mizivá.

Starají se o psí staroušky

Babička Marcela Trhlíková, maminka Lia Teplá, její dcera Irena a její přítel Zdeněk Tauš zajišťují doživotní domov, péči a lásku starým, nechtěným a zapomenutým psím duším. Dámy s obrovským srdcem říkají, že rychle pochopily, že nejmenší šanci na adopci mají pejsci staří a nemocní a velké množství psích staroušků umírá v útulcích.

Péči o hafany berou jako svůj osud

V silách útulků pro psy mnohdy není psím dědečkům a babičkám před jejich odchodem za Duhový most poskytnout maximální péči. „Poskytovat psím starouškům péči ve všech rovinách, tedy i v psychické a emocionální, považujeme za svůj osud, ale i za poslání a smysl života,“ usmívá se jedna ze tří žen se srdcem na dlani Irena Teplá.

Zvířata nikdy nezažijí samotu

„Pejsci žijí s námi dohromady v rodinném domě a nikdy nezažijí samotu. Ti, kteří mohou a chtějí, s námi jezdí i na výlety a všichni mají zajištěnou maximální veterinární péči na předních klinikách. Každý den chodíme s pejsky na procházky. Chlupáči si spolu hrají a užívají si každé vteřiny v souladu s mottem našeho spolku Ať každej den stojí za to,“ dodala zakladatelka domova důchodců pro psy.

Pořádají knižní bazárky v Brně

Rodina je vděčná za podporu finanční i materiální, včetně darovaných knih. Knížky a pejsci totiž patří v jejich světě neodmyslitelně k sobě. „Každá kniha má svého čtenáře, takže by byla škoda, aby nějaká zůstala ležet jen tak v koutě! Spolek Smečka z Knihánkova pořádá pravidelné knižní bazárky v Brně, připravujeme dokonce i internetové aukce. Tyto akce mají už svoji tradici a pravidelně na ně zavítá mnoho knihomolů, kteří si zde nakoupí zajímavé čtivo a peníze z knih pomohou dál,“ uvedla Lia Teplá.

Spolupracují s útulkem brněnské Městské policie

Už dvě psí babičky a dva psí seniory si spolek z Pozořic vzal na dožití z Útulku pro opuštěná zvířata, který spravuje Městská policie Brno. „Vedení útulku je v pravidelném kontaktu s rodinou provozující psí domov důchodců, osobní návštěvy pracovníků v nedalekém městečku a vzájemná výměna zkušeností nejsou výjimkou,“ potvrdila vedoucí útulku Petra Volešová. V těchto dnech brněnští strážníci interně vyhlásili Sbírku knih pro Smečku z Knihánkova. Darované knížky osobně do spolku doručí. „Doufáme a věříme, že tak můžeme být příkladem pro jiné organizace, firmy a společnosti,“ přeje si Petra Volešová.

Chtějí pomoci i dalším psím duším

Cílem všech tří dam z „Knihánkova“ je pomáhat dál – a ještě většímu počtu psích duší. Momentálně se starají o 19 mazlíčků. Natáčením videí na YouTube se snaží i o vzdělávání široké veřejnosti o této problematice, aby lidé věděli, jaká je situace s psími seniory, a hlavně aby se sami nebáli adoptovat si starého pejska. „Získají tím toho největšího a nejvěrnějšího parťáka,“ dodala Marcela Trhlíková. Kdo by chtěl Smečce z Knihánkova pomoci, může přispět na transparentní účet 2702026183/2010.