Městský soud v Brně dnes začal projednávat návrh státního zástupce týkající se podmínečného přerušení výkonu trestu Tomáše Březiny. Odsouzen byl ke 3,5 roku vězení, za mřížemi zatím podle dostupných informací strávil asi 2,5 roku včetně vazby. Pomohl jako spolupracující obviněný rozkrýt takzvanou lihovou mafii, která připravila stát na daních o miliardy korun. Soudkyně z veřejného zasedání veřejnost vyloučila, Březinu vyslýchala prostřednictvím videokonference.

Soudkyně Barbora Sýkorová veřejnost vyloučila na žádost obhajoby, která má za to, že jde o bezpečnost odsouzeného. Během zasedání by měly zaznít i citlivé informace.

V kauze lihové mafie bylo obžalováno osm mužů, sedm z nich tvořilo podle obžaloby organizovanou skupinu. Nejpřísnější trest dostal Radek Březina, má si odpykat 13 let. Jeho bratr Tomáš jako spolupracující obviněný dostal nejprve čtyři roky vězení, Vrchní soud v Olomouci pak trest zvýšil na šest let a zbavil Březinu veškerého majetku. Nejvyšší soud ale v červnu snížil Tomáši Březinovi trest ze šesti let na 3,5 roku vězení, pro zmírnění trestu se s ohledem na Březinovu spolupráci vyslovovala obhajoba i obžaloba.

Březinovo svědectví je klíčovým důkazem proti 70 lidem přibližně v 30 trestních řízeních. Řízení mají různou spojitost s lihovou mafií, týkají se například odběratelů lihu. Škoda na spotřební dani v kauze lihové mafie podle vrchního soudu činila 5,6 miliardy korun. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali obchodníci v podzemních nádržích v areálu firmy Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Poté jej odváželi odběratelům nebo do tajných skladů, spotřební daň neodváděli. Soud množství lihu vyčíslil na 20,8 milionu litrů.