Soud v Brně zprostil muže obžaloby z vraždy mladíka na Hodonínsku

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

Krajský soud v Brně zprostil dnes sedmačtyřicetiletého Františka Maturu obžaloby z šest let staré vraždy mladíka v Kyjově na Hodonínsku. Druhého obžalovaného Miroslava Maňáka uznal vinným z toho, že s činem pomohl neznámému pachateli. Kvůli předešlému trestu za drogovou činnost dostal Maňák souhrnný trest 12 let za mřížemi. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se odvolal. Matura se vzdal práva na odvolání, Maňák si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Oba muži jsou ve vězení za drogovou činnost a v případu vraždy vinu popřeli. Maňák uvedl, že vraždu provedl Matura a on mu jen pomáhal odklidit tělo. Motivem podle obžaloby bylo, že mladík dvojici kradl drogy a peníze. Soudkyně Dita Řepková ale Maturu viny zprostila a uvedla, že jediným důkazem byla Maňákova výpověď. "Soud shledal, že jeho věrohodnost je tak nízká, že na jeho výpovědi zkrátka nelze postavit skutek a odsoudit jiného za tak závažný čin," uvedla Řepková.

Maňáka naopak soud uznal vinným z přečinu nadržování, protože podle soudu pomohl s činem neznámému pachateli. Maňák už v minulosti dostal devět let za drogovou činnost, soud mu tedy vyměřil souhrnný trest 12 let ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Soudkyně uvedla, že u soudu zaznělo několik verzí, jak mohla oběť zemřít, proto je těžké určit, která je pravdivá. Podle ní nelze určit, kdo poškozeného sprovodil ze světa. S ohledem na odklizení těla je ale podle ní zřejmé, že se stal násilný skutek. "S ohledem na to, jak k tomu přistupoval pan Maňák, je zřejmé, že s tímto úmrtím má něco společného. Minimálně to, že pomáhal tělo uklízet," řekla Řepková. Maňák ukázal policii místo s ostatky oběti. O mučení mladíka pak Maňák vyprávěl v cele spoluvězni, který byl nasazeným agentem. Zmiňoval se o věšení na jeřáb, vykopání hrobu a zasypání vápnem.

Případ se stal začátkem ledna 2015 v Kyjově, kdy podle obžaloby pachatelé vlákali dvaadvacetiletého mladíka do domu, pověsili ho na jeřáb a opakovaně pálili na těle rozžhavenou tyčí a dusili jej igelitovým pytlem. Mrtvolu zakopali v chřibských lesích poblíž zříceniny hradu Cimburk.

Policisté se o případu dozvěděli na základě odposlechů, protože dotyčné sledovali kvůli jejich drogové činnosti. Zproštěný obžaloby z vraždy už dříve dostal u soudu 11 let za drogy, Maňák o dva roky méně. Policisté v souvislosti s dvojicí našli v roce 2019 v domě v Kyjově několik stovek kilogramů chemikálií potřebných k výrobě drog, ale i potenciálně výbušné látky.

Zdroj: 
čtk