Ambicí Hausopery je uvést v roce 2020 tři díla ve třech různých netradičních prostorech v Brně v jeden večer.

"Nejde nám o to, přesadit inscenace z divadla a zahrát je jinde, ale najít prostor, který nás zajímá, a pro ten jediný vytvořit speciální dílo, které s tím prostorem od začátku počítá a je tam vsazené," řekl dnes novinářům dramaturg Boris Klepal.

Autorem libreta k novince je pěvec Josef Škarka. Napsal nostalgický příběh o dvou starých přátelích, zlomeném srdci, černém svědomí a odpuštění. Hudba je dílem Marka Ivanoviče, pěvce doprovodí hráči na akordeon a bicí nástroje, zejména vibrafon. "Nástroje jsme vybírali s ohledem na akustiku a vlhkost u bazénu," uvedl Ivanović.

V inscenaci účinkují také akvabely pod vedením olympioničky Alžběty Dufkové. Diváci budou na ochozu nad bazénem, vejde se jich tam podle plánů pořadatelů asi 40 až 50. K bazénu se nesmí ve venkovní obuvi, lidé by si tedy měli s sebou vzít například žabky, případně dostanou na místě návleky.

Spolek Hausopera se zaměří na takzvané site specific art, což je pojem označující umělecká díla zasazená do určitého prostoru, který výrazně ovlivňuje výsledek. Další produkce budou v Zemanově kavárně v Josefské ulici a knihkupectví Michala Ženíška v pasáži Alfa.

Spolek také chce své krátké opery vydávat v knižní edici. "Aby si je lidé mohli koupit a hrát pak při různých příležitostech třeba doma, pro přátele, anebo v 'liduškách', na konzervatořích. Zkrátka chceme přenést nová díla soudobé operní tvorby víc do povědomí českého publika," uvedl Škarka.