Divadelní koláž "…Tvůj Jan" složenou ze Zahradníčkových básní, deníkových záznamů i korespondence z vězení zájemci zhlédnou od 28. do 30. března, uvedli divadelníci v tiskové zprávě.

Představení se odehraje v prostorách částečně zrekonstruované robotárny, kde vězni vykonávali různé práce. Využívá tak autenticitu a mrazivou atmosféru místa spojeného s vězeňskou zkušeností katolického básníka, který strávil za mřížemi celkem devět let. Prošel také káznicí na Cejlu.

Kromě Zahradníčkových autorských textů využili tvůrci i záznamy z vykonstruovaného procesu nebo dopisy, které jeho žena Marie rozesílala na různá oficiální místa ve snaze o manželovo propuštění. Záměrem inscenátorů není však jen složit hold konkrétnímu člověku, ale zároveň představit obecnější lidský příběh hrdiny, který roste skrz přijetí svého údělu.

V divadelní koláži se představí brněnští herci Miroslav Černý, Alžběta Filipová a Michal Bumbálek pod režijním vedením autorů konceptu a scénáře Pavla Strašáka a Marka Vráblíka. V minulosti už spolek Odjinud uvedl v káznici Proces Franze Kafky.

Budova káznice z 18. století je v současnosti nevyužitá. Město zvažuje zřízení Kreativního centra, díky kterému by tam vzniklo zázemí pro umělce, architekty či umělecké řemeslníky. Záměr však má i své kritiky, kteří zdůrazňují především pietní, historickou a památkovou hodnotu areálu.