Sedmačtyřicetiletá staniční sestra Alexandra Formánková podle obžaloby začala s vybíráním peněz z depozitního účtu pacientů v roce 2010. Někdy vybrala pár tisíc, jindy z účtu odcizila stovky tisíc. A takhle to šlo dlouhých sedm let. Před třemi roky se život sestry na cizí účet provalil.

Podle žalobce Marka Vagaie takto obžalovaná okradla sedmadvacet pacientů o neuvěřitelných pět a půl milionu korun. Než jejich jména státní zástupce přečetl i s vyčíslením částek, trvalo to dvacet minut!

Ženu viní z podvodu, krádeže, zpronevěry a neoprávněného použití cizí platební karty. „Bez vědomí klienta ji použila k výběru 123 500 korun,“ uvedl Vagai.

Ten Formánkové nabídl dohodu o vině a trestu s tím, že by jí soud uložil dlouhý podmíněný trest, aby mohla dál pracovat a splácet tak své dluhy. Ty si prohloubila ještě tím, že až do konce září loňského roku vylákala pod záminkami půjček od řady lidí skoro dva miliony korun. Žena však nabízenou dohodu odmítla.

Alexandra F. se u soudu přiznala s tím, že za vším stojí její závislost na hracích automatech. „Práci jsem měla ráda, snažila jsem se o pacienty co nejlépe pečovat. Bohužel jsem propadla hracím automatům. Myslela jsem si, že to mám pod kontrolou, ale bylo to silnější než já. Moc toho lituji, ublížila jsem spoustě lidí. Chtěla bych se omluvit kolegům, poškozeným i nemocnici, jakkoli je můj čin neomluvitelný.“ kála se v soudní síni žena.

Její obhájce Martin Pelikán chce postupně předvolávat k soudu svědky a rozporovat částky, které vyčíslili do trestního spisu. Soud tak bude pokračovat v lednu. Obžalované, která nyní pracuje jako zdravotní sestra v domově důchodců, hrozí za podvod, krádež, zpronevěru a neoprávněné užití platební karty až osm let vězení.