Ten, kdo chce lépe bydlet, chystá se stavět, rekonstruovat či modernizovat svůj domov nebo hledá informace o dotacích či nových stavebních materiálech, by měl navštívit Stavební veletrhy na brněnském výstavišti. Ty začínají tuto středu a potrvají do soboty. V jejich rámci se odehrají i Festival architektury, veletrh Dřevo a stavby Brno a výstava malometrážního bydlení Tiny Houses. Novinářům to dnes sdělil ředitel projektu Martin Škarka z Veletrhů Brno.

Firmy se představí ve dvou pavilonech a na volné ploše

Letos jsou podle něj Stavební veletrhy posunuté netradičně na konec dubna. „Máme 219 přihlášených vystavovatelů. Loni jich bylo 284, ovšem to se stavební veletrh konal spolu s Mobitexem,“ uvedl Škarka. Letos se firmy představí v pavilonech V a A2 a také na přilehlých volných plochách. Na výstaviště se podle něj vracejí také někteří vystavovatelé, kteří v minulosti účast přerušili. „Například Prefa Brno se vrátila na větší ploše než dřív. V pavilonu A2 představí se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity čtyři dokonalé zahrady, inspirované ročními obdobími,“ upřesnil ředitel Stavebních veletrhů.

Menší domky představují rychlou cestu k bydlení

Po loňském úspěchu se podle něj i letos opakuje výstava Tiny Houses. Modulární malometrážní bydlení je totiž pro spoustu lidí velmi aktuální hit. Nový stavební zákon totiž počítá se zvýšením maximální výměry drobné stavby z nynějších pětadvaceti až na čtyřicet metrů čtverečních zastavěné plochy. A protože u drobných staveb se nemusí vyřizovat stavební povolení, představují tyto modulové domky administrativně nejjednodušší a nejrychlejší cestu k novému bydlení.

Prodiskutují i aktuální otázky české architektury a stavitelství

Brněnský veletrh opět provází i zmíněný Festival architektury. Jeho letošní pátý ročník potrvá čtyři dny a v proudu přednášek a besed představí nejdůležitější trendy a vize v odvětví. Jedním ze čtyř témat je digitální prefabrikace, která umožňuje rychlejší, přesnější a ekonomičtější proces výstavby. „První den festivalu míří spíš na odborníky, a především na dřevo, které je v podstatě jediným obnovitelným zdrojem materiálu pro stavebnictví, protože stromy v lese průběžně dorostou. A jsem ráda, že bude přednášet i deset zajímavých žen z oboru,“ řekla za pořadatele Tereza Sigmundová.

Trendem montovaných staveb je dřevo

Tradičním partnerem veletrhu Dřevo a stavby Brno je i Asociace dodavatelů montovaných domů. Ta na svém stánku v pavilonu V poradí návštěvníkům s trendem dřevostaveb. „Je vidět, že trendy se mírně posouvají například směrem k patrovým dřevostavbám, roste zájem o tento typ staveb u veřejné správy. A dřeva se týká i zmíněné téma prefabrikace, kde se výroba stěhuje do větších montážních hal,“ uvedla ředitelka asociace Lenka Trandová.

Studenti a učni se předvedou při soutěžích

Svou kreativitu a řemeslný um předvedou i studenti a učni. Při akci Mistři všedních dnů vyvrcholí ve čtvrtek celostátní kola odborných dovednostních soutěží v sedmi oborech: klempíř, pokrývač, tesař, kominík, zedník, čalouník a plynař. A uskuteční se už 26. ročník soutěže Učeň instalatér 2024. Šest univerzitních týmů se pak v hackathonu ve středu a ve čtvrtek utká v navrhování dostupného a udržitelného bydlení pro mladé. Na vypracování úkolu dostanou 26 hodin a svá řešení poté představí expertům v odborné porotě.