Strany mají před volbami jasno, brněnská TOP 09 kličkuje a zbavuje se lidí

Jak vnímá dusnou situaci dosavadní náměstek primátora Jaroslav Kacer? Více v rozhovoru.

  • Foto

    archiv, Jaroslav Kacer

O změnách popředí kandidátky se rozhodlo v polovině června, na kterém dosavadní náměstek primátora, Jaroslav Kacer ani nebyl. Přitom ještě v květnu rozhodla brněnská organizace strany v jeho prospěch a veřejnosti ho prezentovala jako lídra. O měsíc později je vše jinak a ta stejná buňka nominuje lídrem TOP 09 v komunálních volbách v Brně osmapadesátiletého lékaře a poslance Vlastimila Válka. Jde o promyšlený krok nebo zmatek v této straně? Jaké je pozadí této šachovnice a proč k výměně došlo? Ptali jsme se přímo Jaroslava Kacera.

 

-              Jak vnímáte tento krok brněnské TOP 09, věděl jste o tom?

O změně jsem nic nevěděl a nikdo z jejich aktérů mi ji nesdělil. Přijde mi to divné, ale jsem chlap a vzal jsem tuto skutečnost na vědomí.

 

-              Co je podle Vás za tím vším, byl to běžný postup? Jaké důvody Vám k

tomuto postupu strana sdělila?

Nikdo mi do dnešního dne důvody nesdělil. Dle mého názoru se úspěch zřejmě neodpouští.

 

-              Nevládne v brněnské TOP 09 zmatek a chaos? Nerozdělil tento krok

organizaci na dva tábory?

I na základě této zkušenosti jsem se rozhodl, že nastal čas vzít si své věci a po devíti letech říci na shledanou TOP 09 a popřát bývalým kolegům štěstí.

 

-              Budete kandidovat i po tomto „zaříznutí“? Necítíte se poškozen?

Jsem člověk, který rád přijímá nové výzvy, a proto mi tento krok dává šanci s týmem schopných lidí připravit program a projekty, které budou pokračováním a rozšířením mého dosavadního působení na brněnské radnici. Život jde dál a já se rád dívám dopředu, a proto nechci prát “špinavé” prádlo na veřejnosti.

 

-              Údajně jste Vy a dvojka na kandidátce Josef Drbal, ředitel Nemocnice

Milosrdných bratří, přišli o pozice kvůli tomu, že jste pomáhali lidem ze zrušené ubytovny v Šámalově ulici s přestěhováním do bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci. Je to tak? Byl to ten pravý důvod?

Jak jsem již řekl, skutečné důvody mi nikdo do dnešního dne nesdělil. Kauzu “Červený kopec”, ve které šlo o pomoc lidem v nouzi, a to zejména rodinám s malými dětmi, považuji za otevírání Pandořiny skříňky se strachem. Pravdou je, že ne u všech spolustraníků se toto řešení nouzového ubytování lidí ze zrušené ubytovny setkalo zrovna s pochopením. 

 

-              Jednal jste jako lídr s jinou stranou, případně stranami o možné

společné kandidátce?

Jako předseda regionální organizace jsem jednal s několika stranami o společné kandidátce, abychom v podzimních volbách uspěli a ukázali voličům, že se umíme dohodnout.

 

-              Předseda strany Jiří Pospíšil novinářům nedávno řekl, že podobné změny

patří k demokratickým stranám, souhlasíte s jeho tvrzením?

K demokratickým stranám možná ano, jde však o způsob a formy, jak jsou tyto změny provedeny. Je s podivem, že ani pan předseda Pospíšil nepovažoval komunikaci s mou osobou v této záležitosti za žádoucí. Jinak, kam má paměť sahá, žádná demokratická strana neměnila lídra, pokud ten nebyl trestně stíhán nebo nespáchal nějaký nemorální čin. Což samozřejmě není můj případ.

 

-              Co bude dál? Zvažujete kandidaturu za tuto stranu, případně jinde?

Nerad odcházím od rozdělané práce, a proto chci kandidovat jako nezávislý kandidát, a dotáhnout tak rozpracované projekty do konce. Nyní utváříme tým pro komunální volby, ze kterého mám velice dobrý pocit a radost, jakou jsem již dlouho neměl, a věřím v jeho úspěch ve volbách.