Brněnští strážníci zachránili život seniorovi, který zkolaboval na ulici. Při rychlém zásahu mu poskytli srdeční masáž a v kombinaci s použitím defibrilátoru se jim podařilo ho oživit. Muže si pak převzala do péče záchranka. Zpravodajský portál BRŇAN o případu z první půlky prosince dnes informoval mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Kolem úst měl sliny a krev

Strážníci zásadně přispěli k záchraně lidského života svým rozhodným a rychlým jednáním. V Uhelné ulici přispěchali ke staršímu člověku, kterého zpovzdálí viděli nehybně ležet. Když přiběhli blíž, viděli, že má kolem úst sliny a krev.

Oživovali ho a přivolali posilu s AED

„Díky zevrubným školením první pomoci také okamžitě rozpoznali takzvané lapavé dechy, které mohou nezasvěcené vést k dojmu, že člověk se zdravotní indispozicí dýchá. Takzvaný gasping, charakteristický mělkými nádechy a chroptěním, se však naopak objevuje při selhání oběhu a nedostatečném okysličení mozku. Strážníci proto bez váhání začali muže resuscitovat, vyrozuměli záchrannou službu a přivolali si další hlídku městské policie s automatizovaným externím defibrilátorem,“ uvedl mluvčí.

Osm minut se střídali v srdeční masáži

Přibližně osm minut se potom střídali v náročné srdeční masáži. „Zdravotníci krátce po příjezdu potěšili strážníky jednou z nejlepších informací, jakou si vůbec mohou ve službě vyslechnout. Senior totiž začal znovu plnohodnotně dýchat a o jeho obnovené životní funkce se dál starali záchranáři. Po ošetření ho osádka sanitky převezla do nemocnice,“ upřesnil Ghanem.

Zdravotníci je pochválili

Zdravotníci vyjádřili strážníkům uznání za kvalitně odvedenou první pomoc. Některé autohlídky Městské policie Brno jsou vybavené automatizovanými externími defibrilátory a operační středisko je k podobným situacím vysílá přednostně. Přístroje AED jsou umístěné i na vybraných služebnách.