Do finiše jde záchrana cenného nábytku a funkcionalistického interiéru bytu manželů Herdanových, který se nachází na Hlinkách 46 v centrální části moravské metropole. Studenti pod vedením odborníků vrací nábytku původní lesk. Městská část Brno-střed, jež je hlavním investorem rekonstrukce, počítá s vrácením nábytku do nově rekonstruovaných prostor bytu. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí radnice Brna-středu Michal Šťastný.

Na obnově nábytku se podílejí budoucí restaurátoři

Na obnově prvorepublikového nábytku z 30. let minulého století se pracuje od předloňska. Centrální brněnská čtvrť, která byt spravuje, tehdy začala spolupracovat s Vyšší odbornou školou restaurátorskou na zpracování restaurátorského průzkumu i budoucího restaurování. Od té doby práce v odborných dílnách výrazně pokročily. „Dvacetičlenný tým studentů vrací do technické kondice historický mobiliář z celkem pěti místností v čele s obývacím pokojem, ložnicí či pracovnou,“ uvedl mluvčí.

Dokončení renovace plánují na příští rok

Klíčem k úspěchu je podle vedoucího oboru Konzervování a restaurování nábytku ze zmíněné školy Jana Hrdiny důkladné pochopení materiálu. „Nábytek jsme proto téměř rok ve spolupráci s odborníky podrobně analyzovali. Známe třeba míru opotřebení, přesné složení dřevin, laků nebo použitá lepidla. Díky tomu můžeme dosáhnout nejvyšší míru autenticity. Je to stejné jako u lékaře. Ten teprve po podrobném vyšetření stanovuje účinnou léčbu,“ sdělil Hrdina s tím, že dokončení restaurování plánují ve druhé polovině příštího roku.

Podle historika umění je mobiliář neuvěřitelně zachovalý

Na restauraci cenných interiérových doplňků, o jejichž existenci neměl až do roku 2020 takřka nikdo ponětí, dohlíží od samého počátku restaurátor a historik umění Radek Ryšánek. I pro něj se jedná o mimořádnou událost v profesní kariéře. „Na mobiliáři je především unikátní jeho zachovalost. Je až neuvěřitelné, že se jej podařilo objevit v takovém stavu. Navíc byl celou dobu v majetku města. Mobiliář nám slouží jako doklad zlaté éry Brna. Město tehdy prudce rostlo, byl tu vysoce rozvinutý textilní průmysl a dařilo se obchodu,“ uvedl garant projektu. Na něm se podílí také Technické muzeum v Brně, Masarykova univerzita, Národní památkový ústav nebo Odbor památkové péče Magistrátu města Brna.

Stavební úpravy bytu začnou zřejmě na podzim

Investorem akce je Brno-střed. Radnice připravuje výběrové řízení na zhotovitele stavební části rekonstrukce bytu. „Pokud vše půjde podle plánu, začnou pracovníci se stavebními úpravami letos na podzim. Součástí stavebních prací je nová elektroinstalace, rozvody vody a topení nebo obnova omítek. Rekonstrukce se dotkne rovněž podlah či dveří. Podmínkou investice je, aby výsledek co nejvíce odpovídal dobovému vzhledu,“ uvedl radní Brna-středu pro investice a správu bytových domů Martin Drdla (ANO).

Byt zpřístupní veřejnosti

Po dokončení díla hodlá městská část byt i jeho mobiliář zpřístupnit veřejnosti. „Prostor bude sloužit k reprezentativním účelům. Máme v plánu, že po rekonstrukci bytu a obnově interiéru se zde budou konat různé kulturní či slavnostní akce, významná setkání nebo prohlídky pro veřejnost,“ nastínil starosta centrální městské části Vojtěch Mencl (ODS).