Svatomartinská vína ročníku 2021 jsou tu, mají výjimečnou kvalitu!

  • Foto

    redakce (MOŠ)

Při letošním prvním kole hodnocení ve Valticích uspělo téměř 96% přihlášených vín, což je podle organizátorů historicky největší úspěšnost. K zákazníkům se tak s touto značkou za necelý měsíc dostane více než 2,2 milionů lahví. Novinářům to dnes na tiskové konferenci sdělili zástupci Vinařského fondu.

Do prvního kola hodnocení bylo přihlášeno 280 vín od 62 vinařských firem. Náročné požadavky na kvalitu z nich splnilo hned 268. Celkově hodnotilo vína šest komisí. Ta vína, která neuspěla, mají ještě šanci na úspěch. Vinaři s nimi mohou ještě pracovat a ucházet se o umístění v druhém kole, které bude 1. listopadu. „Letošní ročník bude jeden z nejlepších, co do kvality za celou svoji historii,“ uvedl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz. Hodnocení se účastnili jak malá, střední, tak velká vinařství.

Bílá vína budou vynikat výraznou aromatikou a svěžestí. Müller Thurgau bude charakteristický po tropickém ovoci jako je kiwi, grepfruit, po bělomasé broskvi a angreštu. Veltlinské červené rané pak po medu, banánu a zahradním ovoci. Muškát moravský bude mít vůni a chuť po tropickém a kandovaném ovoci. U růžových vín bude charakter velmi podobný. „Červená vína pak budou velmi hravá se svěží kyselinkou a ve vůni a chuti budou připomínat luční květy, višně, třešně, černý rybíz a švestková povidla,“ dodal Babisz.

Svatomartinský košt bude probíhat i na brněnském náměstí Svobody a odstartuje 11. listopadu v 11:00. Reprezentovat se bude 100 vín a stejný počet bude i vinařů. Cena za koštování zůstává stejná jako v minulých ročnících, tedy 60,- korun za sklenici s čipem. Přitom jeden vzorek (0,5dl) přijde na 10,- korun. „My pevně doufáme, že celá akce proběhne bez jakýchkoliv pandemických omezení. Zmenšit to prostě nejde, buď ta akce bude moci proběhnout, nebo nikoliv,“ dodal ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Ten dále sdělil, že letošní svátek sv. Martina připadá na čtvrtek, na tento den pak naváže víkend plný slavností, které budou spojeny se svatomartinským menu v restauracích.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. I letošní, již sedmnáctý ročník, pořádá ve spolupráci s Národním vinařským centrem. Svatomartinská vína jsou tak na etiketě označena symbolem sv. Martina na koni.