Podnikatel, který je majitelem firmy zabývající se snižováním energetických nákladů, u soudu vypověděl, že ho oba obžalovaní navštívili a sdělili mu, že zřejmě vyhrál zakázku pro radnici Brno-střed.

 „Pánové Hos a Ovčarčin mi tehdy v roce 2015 řekli,že informaci, že by naše společnost mohla být úspěšná, mají z Brna-středu. Schůzka tehdy byla nestandardní,ale měl jsem je snad vyhodit?Za vítězství mi nic nenabízeli, ani od nás nic nechtěli. Doptávali se také na činnost naší firmy, lidově řečeno chtěli vědět, co jsme zač,“ sdělil u soudu svědek.

 Jeho firma se primárně zabývala snižováním energetických nákladů projektů, ovšem později si založila oddělení administrace veřejných zakázek. Na radnici Brno-střed, kde byl tehdy místostarostou nyní obžalovaný Jiří Švachula, pak dvě takové zakázky na administraci vyhrála.

 „Jedna se týkala tržnice na Zelném trhu, druhá domu na Starobrněnské ulici,“ upřesnil podnikatel s tím, že v době od roku 2015 do března 2019, kdy proběhla policejní razie na centrální brněnské radnici,nakonec dělali pro Brno-střed administraci osmi až deseti veřejných stavebních zakázek.

 Jiří Hos sdělil, že energetická agentura pro něj byla zajímavá, protože s ní chtěl dělat projekt u hlavního nádraží v Brně. „Nikdy jsem po svědkovi žádné peníze nepožadoval, se zakázkami na Brně-středu nemám nic společného,“ uvedl Hos.

 U soudu poté svědčil i referent investičního odboru, který popsal zadávání veřejných zakázek na Brně-středu s tím, že nezaznamenal žádné ovlivňování výběrových řízení.

 Líčení by mělo u soudu pokračovat 11. března, na programu by mělo být přehrávání videozáznamů ze skrytých kamer. „Jsou to desetiminutové až hodinové záznamy, které zachycují předávání úplatků i dokumentů k ovlivňování zakázek. Pro potřeby dokazování u soudu jsem jich vybral třináct. Jejich promítnutí by mělo zabrat maximálně deset hodin, což jsou zhruba tři jednací dny,“ upřesnil žalobce Radek Mezlík.