Příběh o sázce, jejímž cílem je ověřit věrnost dívek, divadelníci přenesou do současných kulis. Inscenace v režii Anny Petrželkové má premiéru 18. května. Národní divadlo Brno operu nastuduje v italském originále s českými a anglickými titulky.

V jedné z hlavních rolí se v alternaci s Pavlou Vykopalovou představí Jana Šrejma Kačírková. "Role Fiordiligi je jedna z mých oblíbených. Hudba je krásná, prostě Mozart! Role je náročná a to mě baví, má velký rozsah," uvedla sopranistka, která operu nastudovala potřetí. V dalších rolích účinkují Václava Krejčí Housková, Jana Hrochová, Ondřej Koplík, Roman Hoza či Igor Loškár.

Děj opery je plný komických záměn a převleků. Dva mladíci Ferrando a Guglielmo se přestrojí za cizince, aby vyzkoušeli věrnost svých snoubenek. Publikum 19. a počátku 20. století námět považovalo za vulgární a nemorální a opera téměř zmizela z jevišť.

Dnes patří Cosi fan tutte znovu mezi nejhranější opery, v Česku je Mozartovo dílo z roku 1790 známé také pod názvem Takové jsou všechny. Mozart v opeře navazuje na Dona Giovanniho i Figarovou svatbu a ukazuje, že v lidských vztazích není nic černobílé.