Stejně tak umí inteligentní domácnost rozpustit sníh na příjezdové cestě do garáže nebo majitele upozornit na vloupání v době dovolené. „Naše chytrá domácnost se učí. Na základě návyků uživatele jsme schopní předvídat jeho chování a nastavit domácnost tak, aby po příchodu z práce domů byla v takovém stavu, jaký si uživatel představuje,“ uvedl Pavel Mašek z fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií ve videu, které experti z VUT Brno připravili k Noci vědců.

Dalším faktorem je univerzálnost. Ta spočívá v tom, že si majitel domácnosti může koupit přístroje a zařízení od různých výrobců a následně je propojit. „V současné době máme v chytré domácnosti osazena tato zařízení: chytré vytápění, chytré osvětlení, zabezpečovací systém a pohybové senzory,“ vypočítal Mašek.A na modelu chytré domácnosti předvedl detekci otevřených dveří. Nechal otevřený vstup, u kterého je teploměr. Jakmile teplota během okamžiku poklesla z 28 stupňů Celsia na dvacet, začalo chytré zařízení pískat vysokým tónem. Ten ustal ve chvíli, kdy se dveře zavřely. „Jakmile je tón či siréna ukončena, má uživatel informaci, že dům je zabezpečený,“ doplnil vědec.

Poté v praxi ukázal, jak lze hlasem ovládat teplotu v domě. Stačilo dát pokyn k jejímu zvýšení a systém mu ženským hlasem odpověděl, že topení zvyšuje teplotu na požadovanou úroveň. A stejným způsobem pak Mašek teplotu snížil na původní hodnotu. „Stejným způsobem lze ovládat i klimatizaci, tedy nejen topení, ale také ochlazování,“ upřesnil vědec.

V modulu skrytá virtuální asistentka pak na jeho pokyn vytáhla žaluzie v okně kuchyně, aby tam mohlo denní světlo. „Opět dojde k rozpoznání hlasového povelu, převodu na text a následnému provedení operace. Vidíme tady demonstrátor toho, jak si představujeme budoucí chytrou domácnost,“ vysvětlil Pavel Mašek.

Podle něj však jdou zařízení v domě ovládat i pomocí webové aplikace s využitím chytrého mobilu a pro někoho možná překvapivě také lze využít chytrou televizi. Ta je určena především pro majitele bytů či domů, kteří neovládají angličtinu. „Uživatel stejně jako si volí televizní programy nebo přepíná mezi jednotlivými filmy, může přepínat mezi jednotlivými možnostmi. To znamená, že pokud chce vypnout osvětlení, stačí stisknout tlačítko. Podobně jde upravit osvětlení v jednotlivých místnostech a uživatel tak ovládá celou domácnost,“ uvedl vědec.

Webové aplikace, aplikace v chytrém telefonu a aplikace chytré televize jsou podle něj univerzální, takže koncová zařízení je možné koupit od různých výrobců. V praxi použitelný model chytré domácnosti je tak podle Maška skvělým příkladem skloubení bakalářských či diplomových prací studentů a spolupráce s vývojářskými a průmyslovými firmami.