fbpx
21. 03. 2023 Dnes má svátek Radek

TIC Brno zahájí předprodej vstupenek do vodojemů na Žlutém kopci

vodojemy4s

Foto:

redakce (archiv)

uristické informační centrum Brno (TIC) zahájí ve čtvrtek v 9:00 předprodej vstupenek na prohlídky dvou opravených cihlových vodojemů na ŽLutém kopci. Prohlídky začnou v polovině října. Dosud byl omezeně přístupný pouze jeden z vodojemů, prohlídky byly jen mimořádné. Nyní budou podzemní nádrže přístupné celý rok. TIC o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

"Předprodej vstupenek bude spuštěn 15. září v 9.00. Při prvním otevření Vodojemů byl zájem tak velký, že jsme měli dočasně přetížené prodejní servery. Na nápor zájemců se připravujeme, nicméně chceme zdůraznit, že s nákupem nemusejí spěchat. Vodojemy budou nyní otevřeny celoročně a s postupujícími rekonstrukcemi by se měla navýšit i kapacita prohlídek, které jsou nyní vždy pro 20 osob," uvedla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Prohlídky budou celoročně ve středu v 15:00 a v 16:00 a v sobotu v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 15:00 a v 16:00. Otevřeno bude také o státních svátcích v sobotním režimu. Lidé mohou vstupenky koupit na internetových stránkách nebo v informačních centrech TIC Brno. Vstup je nově povolen i dětem od šesti let.

Lidé by pouze měli mít na paměti, že až do příštího roku bude pokračovat druhá etapa prací na zpřístupnění vodojemů, a proto se na povrchu budou pohybovat na staveništi – měli by tedy mít vhodnou obuv. Prohlídky budou zatím vedeny v češtině, cizojazyčné prohlídky TIC připravuje.

Tři vodojemy pod Žlutým kopcem mezi ulicemi Tvrdého a Tomešovou vznikly na přelomu 19. a 20. století. Dva z nich jsou postaveny z červených pálených cihel bez použití oceli, dřeva nebo železobetonu, třetí, nejmladší vodojem z roku 1910 tvoří dvě betonové nádrže.

Celkem měly tyto vodárenské objekty objem více než 20.000 krychlových metrů a čerpala se do nich voda z úpravny v Pisárkách. Z provozu byly odstaveny až v roce 1997, od té doby jsou prázdné a zakonzervované. V roce 2019 ministerstvo kultury prohlásilo soubor staveb za kulturní památku.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT