Kolekci shromáždil sběratel Libor Hovorka a zahrnuje náramkové, kapesní i kuchyňské hodiny značky Prim i dalších českých a československých výrobců, například někdejšího národního podniku Chronotechna, Elektročasu Praha a Elchronu Polná. Návštěvníci výstavy nazvané PRIMKY a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky uvidí i výrobky hodinářů Gustava Beckera z Broumova a Josefa Tesaře z Brna nebo brněnské firmy Baltig.

Hovorka začal hodiny sbírat v druhé polovině 80. let 20. století. „V té době jsem pracoval jako vývojový konstruktér v Eltonu a téma hodinek mě zcela pohltilo. Kromě primek jsem začal sbírat i hodinky z bývalého východního Německa a ze Sovětského svazu. Po roce 1990 jsem k tomu přidal hodinky z celého světa, a nakonec všechny hodinářské výrobky, které byly vyrobeny na území dnešní České republiky během 20. století,“ uvedl sběratel.

Sbírkové položky nyní Hovorka počítá ve stovkách. Na výstavu v Technickém muzeu vybral asi 300 exponátů, z toho kolem 150 hodinek. „Hvězdou výstavy budou podle mě hodinky Prim Orlík z roku 1965. Jsou to první československé hodinky určené pro potápěče a mají z historických hodinek Prim největší sběratelskou hodnotu,“ míní Libor Hovorka.

Nejen znalci jistě také ocení prototyp hodinek Adast zhotovený v Adamovských strojírnách v roce 1956, prototyp hodinek Spartak z roku 1954 vyrobený v Chronotechně Nové Město nad Metují nebo ladičkové hodinky Elton z roku 1966. Výstava chronometrů bude přístupná do konce února příštího roku.

V Technickém muzeu najdou návštěvníci také stálou expozice Čas nad námi a kolem nás, přibližující také mechanismy věžních hodinových strojů. „První sbírkový předmět oboru Hodiny byl zapsán do přírůstkové knihy Technického muzea v Brně v roce 1959. Jednalo se o hodiny věžní elektrické. Prvním dochovaným předmětem v našem oboru jsou hodiny barokní skříňkové, Wenceslaus Wilfarth, Prag z konce 18. století,“ popsal kurátor oboru Přesná mechanika Petr Nekuža.