Slavnostní vyhlášení soutěže Vinařství roku, které proběhlo začátkem února, znamenalo skvělý výsledek pro vinaře ze Znojemska. Do Znojma totiž putují hned tři ocenění. Vedle mimořádně úspěšného vinařství THAYA si cenu odnesl také Pavel Vajčner, považovaný za legendu vinařství v regionu, uvedl v tiskové zprávě předseda spolku Vín originální certifikace VOC Znojmo František Koudela. Soutěž vyhlašuje a titul Vinařství roku uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem a za podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje.

Znojmo mělo ve finále dvě želízka v ohni

Soutěžící o titul Vinařství roku mají za sebou náročný proces hodnocení, který následně završilo vyhlášení vítězů v prostorách brněnské hvězdárny. „Mezi třemi finálovými trojicemi mělo Znojmo hned dvě želízka v ohni, a to Vinařství rodiny Špalkovy v kategorii malých vinařství a THAYA vinařství v kategorii středně velkých firem,“ upřesnil Koudela.

Vinařství THAYA se stalo absolutním vítězem

Vinařství THAYA není přitom podle něj v soutěži žádným nováčkem. Opakovaně figuruje mezi finalisty a předloni se stalo vítězem kategorie střední vinařství (produkce 50.001 až 200.000 litrů vína za rok). „Tento úspěch letos nejen obhájilo, ale také získalo ocenění nejvyšší a stalo se absolutním vítězem, nejlepším ve svém oboru,“ řekl předseda spolku.

Cenu Viléma Krause získal Pavel Vajčner

Vedle nejlepších vinařství byly oceněny významné osobnosti moravského a českého vinařství. Cenu Viléma Krause získal dlouholetý ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner, který tuto firmu přivedl na cestu produktivního a prosperujícího vinařství. Za sebou má desítky let fascinující práce v oboru. „Jsem hrdý na to, že se víno stalo populárním nápojem a Znovín se stal úspěšnou značkou v České republice,“ odpověděl Vajčner na otázku, co považuje za svůj největší úspěch.

Šéf Znovínu naučil enologa spoustu věcí

A čerstvé ocenění spojuje vinařství THAYA a šéfa Znovínu i personálně. „Já jsem své první zkušenosti sbíral právě pod Pavlem Vajčnerem ve Znovínu, kde mi už po škole umožnili tvrdě pracovat a kde jsem se naučil spoustu věcí pro život i vinařskou práci. Nyní se kruh uzavřel a nám nezbývá než slavit,“ uvedl hlavní enolog vinařství THAYA Jakub Smrčka.

Ocenění jsou odměnou pro celý region, řekl Koudela

Na úspěchy znojemských vinařů je pyšný i předseda VOC Znojmo František Koudela. „Dva z našich členů zazářili mezi finalisty. THAYA vinařství jako vítěz středních vinařství, a navíc jako absolutní vítěz může střílet své vynikající sekty. Znojemsko má šikovné vinaře a taková ocenění jsou odměnou pro ně i pro celý region. Vedle absolutního vítěze mám obrovskou radost z ocenění pro Pavla Vajčnera, který je velmi vzácným člověkem, významnou osobností, od které se mnoho vinařství učilo například to, jak se dělá vinařská turistika. Byl průkopníkem pro vinařství v tuzemsku a mnozí vinaři vyrostli právě pod křídly Znovínu, který vedl 30 let. Velmi si ho vážím jako mentora i člověka,“ řekl Koudela.