Marek Najvar, který pracuje jako technik v energetické firmě, narazil na kasein náhodou a považuje ho za velkou vzácnost. „Tento materiál se vyráběl od padesátých do osmdesátých let. Kasein, který používám, pochází ze zásob jedné anglické společnosti. Ta surovinu zachránila ze staré továrny, ale sama už ji nevyrábí,“ vysvětlil Najvar. 

Mléčný kasein se podle něj vyrábí z tvarohu a syrovátky, smíchané se syřidlem. Organická surovina je podle Marka Najvara, který má dílnu na plnicí pera doma, náročná na zpracování. „Kasein je sice tvrdý, ale zároveň křehký. Stačí neopatrně zacházet s dlátem a může se roztříštit. Zároveň je citlivý na teploty, takže při příliš velkém zahřátí může popraskat," vysvětlil řemeslník. Ten už jako kluk sbíral minerály. Tohoto koníčka později zdokonalil tím, že prošel kurzem na broušení drahých kamenů k výrobě šperků v Turnově a poté ještě v Praze dva roky studoval zlatnickou výrobu. To vše se mu hodilo, když před pěti lety začínal s výrobou dřevěných per, jejichž výroba není tak náročná. Poté přesedlal na soustružení akrylátových per, a pak i psacích potřeb z polotvarů se skutečnými mikrodiamanty, jež používají výrobci zvučných světových značek. A pak přišel na řadu mléčný kasein, který se mu za citlivou a trpělivou práci odvděčuje zajímavými barevnými vzory a krásným perleťovým leskem. Najvar zatím vyrobil asi tři desítky plnicích per z mléčné suroviny a má ještě dostatečnou zásobu kaseinu na dalších třicet psacích potřeb. 

Vyrábí jak pera plnicí, tak kuličková. „Plnicí pero je fenomén, pro mě je to absolutní špička, ale ne každý je ocení. Je pravda, že řada mladých lidí už ani ve škole s plnicím perem do kontaktu nepřišla,“ poznamenal Marek Najvar, který plnicí i kuličková pera ze své dílny nabízí ve svém internetovém e-shopu Česká pera.

Výrobce per udělal na zakázku i pero pro známého hudebního skladatele Petra Maláska. K 55. narozeninám mu je tehdy objednala jeho manželka, herečka Dana Morávková. Najvar se drží rady světoznámého obuvníka Tomáše Bati: „Dělejte třeba sebenepatrnější věc nejlépe na světě a svět si k vám vyšlape cestu.“ A podle množství práce, objednávek a kladných reakcí to vypadá, že jeho koníček ve spojení s profesní dráhou v energetice a s rodinou mu dávají smysluplnou životní náplň. „Jsem rád, že lidé jsou ochotní investovat do kvalitní české práce a že moje pera jsou dnes doma u spokojených zákazníků na několika kontinentech,“ doplnil Marek Najvar.