fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Už 12 let vydává kuličky na brněnském Svoboďáku tolik diskutovaný černý časostroj, zájemci u něj čekají i několik hodin

kuuuuli-mmb

Foto:

MMB (archiv)

Brněnský časostroj vydal za 12 let už 9 500 kuliček. Ty běžné z něj padají jedenkrát denně, u speciálních edic je ale intenzita několikanásobně vyšší. Právě o tyto limitované řady je mezi sběrateli největší zájem. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval Michael Benža z Technických sítí města Brna, které mají hodinový stroj ve své péči.

Brněnský orloj, který si od svého odhalení, vysloužil nejednu přezdívku, je stále v kurzu. Černá kamenná plastika ve tvaru projektilu s hodinovým strojem uvnitř, je dílem dua sochařů Oldřicha Rujbra a Petra Kameníka. Letos v září oslaví unikátní časostroj 12 let v provozu a na skleněnou  kuličku, která vypadává z černého orloje, čekají denně desítky lidí.

„Od roku 2012 do dnešního dne vydal Brněnský orloj už devět a půl tisíce kuliček. V běžném režimu se jedná o jednu kuličku denně, vždy v jedenáct hodin dopoledne. V případě speciálních edic je to pak až třináct kuliček za den,“ uvedl Benža, s tím, že kuličky pracovníci městské společnosti doplňují ručně, zásobník ve stroji jich pojme 18 nejednou.

Limitované edice jsou podle Benži pro sběratele tím největším lákadlem. Do roku 2015 bylo speciálních edic méně, zpravidla tři až čtyři do roka. Od roku 2016 jich je ovšem násobně více, kuličky odlišného designu lze ve stroji ulovit i desetkrát až dvanáctkrát za rok. „O kuličky, a ty z limitovaných edic zejména, je i po dvanácti letech velký zájem. Někteří zájemci místa u výdejních otvorů obsazují již od šesté hodiny ranní,“ dodal Benža.

Některé speciální edice se v průběhu let opakují a lidé tak mají větší šanci jednu z kuliček ulovit. Mezi ty pravidelné patří černé kuličky v Den Brna a vánoční kuličky, které vydává orloj během adventu. V letošním roce probíhá po celý rok výdej kuliček MENDEL k dvoustému výročí narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela. Běžný režim byl zpestřen také o kuličky s motivem otazníku ke kampani Co bude Brno?, kotvy k výročí lodní dopravy v Brně, ohňostrojům Ignis Brunensis či noty k výročí narození skladatele Leoše Janáčka.

Dalšími unikátními kuličkami, kterými se sběratelé pyšní ve svých sbírkách, pak v minulých letech byly například ty vydané u příležitosti výročí založení Československé republiky, Světového dne dárců krve, Světového dne diabetu či Dne elektronové mikroskopie. „Celá řada speciálních edic se pak vztahovala ke krajskému městu. Šlo třeba o edice věnované 150 letům provozu DPMB, výročí ZOO Brno, výročí Agronomické fakulty Mendelovy univerzity či založení Masarykovy univerzity. Vlastní kuličky se dočkal i titul HC Kometa Brno,“ uzavřel Benža.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT