V pondělí dojde k předání staveniště v areálu Univerzitního kampusu Bohunice a začne tak výstavba strategického projektu Masarykovy univerzity BioPharma Hub. Generálním dodavatelem je konsorcium firem IMOS, Metrostav, PS BRNO a IDPS. Unikátní vzdělávací a výzkumná infrastruktura zabere 15 190 metrů čtverečních. Farmaceutická fakulta by se do budovy měla nastěhovat za tři roky. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí vysoké školy Radim Sajbot.

Centrum nabídne spojení výuky a výzkumu

Podle kvestorky Marty Valešové nabídne MUNI BioPharma Hub unikátní spojení moderních výukových prostor pro farmaceutickou fakultu a špičkové výzkumné infrastruktury Preklinického centra a Centra molekulární medicíny. „Přispěje ke zvýšení odolnosti české společnosti vůči očekávaným i neočekávaným hrozbám,“ uvedla kvestorka.

Počítají s využitím zelených technologií

Generálním projektantem stavby, která splňuje všechny aspekty udržitelnosti, je architektonická kancelář Pelčák a partner architekti. „Při výstavbě počítáme s využitím zelených technologií a respektem k udržitelnosti. Cílem je nakládat se zdroji energie, vodou a odpady v souladu s principy udržitelného rozvoje,“ řekla Valešová.

Projekt je pro výzkum léčiv zcela zásadní, míní rektor Bareš

„Nedostatek léků na českém trhu je velkým problémem. Proto na návrat farmaceutické fakulty k Masarykově univerzitě také navazuje MUNI BioPharma Hub, což znamená, že výrazně posílíme v oblasti výzkumu, který je pro ČR naprosto zásadní,“ sdělil rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Hub pomůže s odbornou kvalifikovanou silou

Projekt pomůže také s dostatkem odborné kvalifikované síly. „Naši studenti se budou učit, jak to ve farmaceutickém průmyslu chodí, naučí se principy práce v čistých čili GMP prostorách, které jsou samozřejmě odlišné od klasických laboratoří, a budou okamžitě připraveni do praxe,“ podotkl k dalšímu rozměru nové budovy děkan farmaceutické fakulty David Vetchý. Fakulta by se do nových prostor měla stěhovat roce 2026, čímž se symbolicky dokončí její integrace do svazku Masarykovy univerzity.

Chtějí ještě vybudovat vědeckotechnický park

„Celý projekt je koncipován tak, aby se stal organickou součástí Univerzitního kampusu Bohunice a tvořil jeden funkční celek s univerzitní vzdělávací a výzkumnou infrastrukturou, s Fakultní nemocnicí Bohunice a dalšími stávajícími nebo budoucími odbornými pracovišti. Ve střednědobém výhledu k němu ještě plánujeme připojit vědeckotechnický park, ve kterém už projevila předběžný zájem o zasídlení řada firem z oblasti farmacie, biotechnologií, zpracování zdravotnických dat a podobně,“ upřesnil prorektor Radim Polčák.

Význam hubu reflektovalo i město

Význam MUNI BioPharma Hubu jako zásadního strategického projektu reflektovalo i město Brno ve strategii #Brno2050, kde se MUNI BioPharma Hub stal vlajkovým projektem v tematické oblasti Prosperita.