Osvětlení začne fungovat v září, cílem je zvýšit bezpečnost na frekventovaném místě. V tiskové zprávě to dnes uvedla Anna Dudková z tiskového oddělení magistrátu. Součástí prací byla výměna několika původních svítidel, ale především vybudování 77 nových.

Instalovaná LED svítidla mají v souladu s doporučením ministerstva životního prostředí tzv. teplejší chromatičnost 2700 kelvinů, což je nastavení příjemné pro lidské oko, které zároveň negativně neovlivňuje chování ptáků, savců, obojživelníků či hmyzu, kteří se v dané lokalitě vyskytují. Vybraná svítidla navíc směrují světelný tok výhradně do dolního poloprostoru. "Osvětlení poslouží nejen všem, kdo se po stezce pohybují, ale považuji za důležité, že zároveň také respektuje životní prostředí a klidný přírodní charakter lokality," uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS).

S výstavbou nesouhlasili místní obyvatelé a ornitologové, podle kterých bude stezka ještě více navštěvovaná a nebezpečnější. Vadilo jim i kácení, které spolu s osvětlením mění podle nich charakter přírody.

"K vybudování osvětlení jsme přistoupili po dohodě s městskou částí Brno-střed a s Policií ČR. V hlavní sezóně zde totiž dochází k velké koncentraci cyklistů i pěších, a to včetně maminek s dětmi a kočárky, takže instalace svítidel výrazně napomůže zvýšení bezpečnosti," dodala Vaňková.