V Brně očekávají propad letů kvůli problémům Boeingu o pět procent

Letiště Brno očekává, že počet sezonních letů se letos kvůli problémům s letadly Boeing 737 MAX propadne o pět procent. Jaký bude mít tento propad vliv na počet cestujících, však zatím nedokáže odhadnout.

  • Foto

    ilustrační, wikipedie

Očekává ale, že nebude překonaný loňský rekord za dva prázdninové měsíce, který činil přes 200.000 cestujících, řekl předseda představenstva Milan Kratina. Vzhledem k poklesu počtu letů se podle něj dá očekávat vyšší vytíženost letadel.

"Samozřejmě, že se nás jako provozovatele letiště krize Boeingu výrazně dotýká. Doufáme, že se vše brzy vyřeší. Jsme v úzkém kontaktu jak s dopravci, tak cestovními kancelářemi a snažíme se odpovídat a pomáhat i cestujícím, kteří se na nás logicky často obrací jako na první záchytný bod," uvedl Kratina. Cestujícím radí, aby se v případě, že nenajdou let v letovém řádu letiště, s dotazem okamžitě obrátili na dopravce nebo na cestovní kancelář, u které si dovolenou koupili.

Vedení letiště očekává, že i přes předvídaný pokles zůstane v zisku. Navíc doufá, že by problémová letadla mohla v srpnu vzlétnout a létat alespoň část sezony. "Potom, co jsme spustili novou pravidelnou linku do Berlína a kraj začal hledat nového dopravce do Mnichova, jsme se těšili na dobrý start další úspěšné sezony. Nyní musíme být opatrní. Zájem o lety z Brna však každým rokem roste," uvedl člen představenstva Zdeněk Šoustal. Kromě Berlína se z Brna létá pravidelně jen do Londýna a do Bergama.

Loni letiště odbavilo půl milionu lidí, což znamenalo růst proti předchozím letům. Vedení letiště i kraje usiluje o rozšíření množství linek, které by Brno spojily s dalšími evropskými městy.