fbpx
29. 03. 2023 Dnes má svátek Taťána

V Brně podepsaly koaliční smlouvu ODS+T0P 09, ANO, KDU-ČSL+STAN a ČSSD

Zástupci ODS+TOP 09, ANO, KDU-ČSL+STAN a ČSSD dnes podepsali v Brně koaliční smlouvu. Koalice má 42 mandátů z 55. V opozici budou Piráti, SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno.
koalice-brno1-pes

Foto:

redakce PEŠ

Původně měli být v koalici i Piráti, kteří ale dnes pár hodin před podpisem oznámili, že do ní nevstoupí kvůli zásahům policistů v Brně v posledních týdnech. Naposledy byla policie v úterý v kanceláři primátorčina náměstka a kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). Primátorkou by měla zůstat Markéta Vaňková (ODS). Brno dosud vedla koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD.

ODS s TOP 09 bude mít v radě čtyři místa včetně primátorky a náměstka Roberta Kerndla. Dalšími radními budou Petr Kratochvíl (ODS) a Tomáš Aberl (TOP 09). Hnutí ANO bude mít dva náměstky, a to René Černého a Karin Karasovou, radním bude Petr Bořecký. Lidovci se STAN si o jedno místo po odchodu Pirátů polepšili a budou mít tři pozice v radě. Náměstkem bude Jaroslav Suchý (KDU-ČSL), který získá jako první náhradník mandát poté, co se ho vzdá poslankyně a starostka Černovic Petra Quittová (STAN). Radními za lidovce a STAN budou Filip Chvátal (KDU-ČSL) a Irena Matonohová (STAN). Posledním radním bude Jiří Oliva (ČSSD).

ODS s TOP 09 se bude starat o energetiku, dopravu, sociální péči, kulturu, zdravotnictví, sport a také o IT a strategický rozvoj, které měli mít původně na starosti Piráti. ANO bude mít na starost investice, územní plánování, začlenění evropských fondů, byty a marketing. V gesci lidovců se STAN bude životní prostředí, školství a participativní rozpočet. ČSSD připadne starost o majetek.

Prioritami v novém volebním období bude podle Vaňkové stavba více než čtyřicetikilometrového horkovodu z jaderné elektrárny Dukovany, díky němuž by Brno nebylo závislé na ruském plynu, dále dopracování územního plánu a také stavba koncertního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum, který bude zázemím brněnské filharmonie.

Volby v Brně v září vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů mezi 55 zastupiteli. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL deset. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT