V Brně se koncem září změní ceny rezidentního parkování

  • Foto

    redakce

Rezidenti s trvalým bydlištěm v místě budou platit za první auto 200 korun na rok, abonenti s provozovnou v místě zaplatí za první auto 4000 korun. Ceny dnes schválili radní Brna. Od 30. září začne platit také jednodušší systém rezidentního parkování.

Brno zavedlo rezidentní parkování loni v září, kdy začalo platit pro historické jádro Brna. V první vlně rezidenti platí za první auto 600 korun, abonenti 6000 korun. Loni v listopadu se pak připojila druhá vlna s ulicemi jako například třída Kapitána Jaroše, ulice Milady Horákové nebo Lidická. Rezidenti ve druhé vlně neplatí nic, protože se chystala úprava systému, a abonenti dávají 6000 korun za rok.

Od konce září se platby díky jednoduššímu systému sjednotí, dnes ceny schválili radní. Rezidenti za první auto zaplatí 200 korun, za druhé pak 8000, za třetí 12.000 korun. Abonenti, tedy podnikatelé s provozovnou v místě, dají za první oprávnění 4000, za každé další pak 18.000 korun.

Jednodušší systém rezidentního parkování rozdělí od 30. září Brno na tři zóny. Zóna A bude historické jádro, B vytvoří prstenec kolem historického jádra. Tvořit ho budou například ulice Šumavská, Hrnčířská, Pionýrská, ale také Cejl, Úzká, Poříčí nebo Mendlovo náměstí, Úvoz a Veveří. Zóna C bude zbytek města u těch městských částí, které do rezidentního parkování zapojí některé své lokality.

Sníží se i ceny za parkování pro návštěvníky. V historickém centru bude pro návštěvníky první půlhodina parkování zdarma, každá další za 40 korun. V zóně B bude hodina zdarma a každá další za 30 korun. Ve zbytku města se bude platit pouze od 17:00 do 06:00 za hodinu 20 korun, první hodina bude také zdarma.

Cílem rezidentního parkování je zajistit parkovací stání pro lidi s trvalým bydlištěm nebo firmou v místě, týkat se bude jen problémových oblastí v těch městských částech, jež o rezidentní parkování projeví zájem.

Zdroj: 
čtk