Rozšíření brněnské Šámalovy ulice a úprava tramvajové trati v Zábrdovické ulici potrvá dva roky. Práce bezmála za 138 milionů korun bez daně začaly dnes symbolickým poklepáním základního kamene. Na výstavbě s městem spolupracuje developer CPI, jenž mění přilehlý brownfield v moderní čtvrť Nová Zbrojovka. Společnost zajistila projektovou dokumentaci i stavební povolení a hradí 55 procent celkových nákladů. Dopravní napojení je pro čtvrť nejzásadnější, řekl ředitel projektu Nová Zbrojovka z CPI Miroslav Pekník.

Masivní výstavba začne až po napojení lokality

„Zavázali jsme se k tomu, že masivní výstavba bude až po tomhle napojení. Díky němu můžeme na podzim začít s bytovou částí. Budeme se soustředit na jižní zónu, kde máme povoleno 110 metrů čtverečních,“ uvedl Pekník. Každému velkému rozrůstání Zbrojovky bude podle něj předcházet dopravně-technická infrastruktura. „Nechceme tady vytvořit nějaké město duchů. Na plných 550.000 metrů čtverečních se dostaneme po propojení Šámalovy s velkým městským okruhem na Tomkově náměstí. Mělo by to být za deset až 12 let,“ dodal.

Šámalova ulice se stane hlavní přístupovou cestou

Rozšířením dvousetmetrového úseku mezi Zábrdovickou a Lazaretní se Šámalova ulice stane hlavní příjezdovou cestou do Nové Zbrojovky. „Najdou tam domovy tisíce Brňanů. Každá nová lokalita ale potřebuje nejprve dopravně obsloužit. Ulice se ze stávajících šesti metrů rozšíří na více než 30. Investice dále počítá s úpravou Zábrdovické v úseku od železničního podjezdu u zastávky Kuldova až k hlavnímu vchodu do Vojenské nemocnice. Tento úsek měří 326 metrů. Vznikne také nová křižovatka v Lazaretní ulici,“ řekl náměstek primátorky pro investice René Černý (ANO).

Vybudují i dešťovou kanalizaci

Součástí stavby je vybudování nové dešťové kanalizace a rekonstrukce té nynější včetně přípojek. Oprava čeká i vodovod. Město dále počítá s úpravou vegetace, veřejného osvětlení, parovodu i plynovodu. Zastávky veřejné dopravy dostanou nové přístřešky a chybět nebudou ani odvodňovací prvky.

Musí přeložit kus tramvajové tratě

„Vzhledem k tomu, že na Zábrdovické směrem na Starou osadu přibude nový odbočovací pruh na Šámalovu, bude nutné přeložit tramvajovou trať v délce 240 metrů včetně trakčních stožárů. Po dobu nezbytně nutnou si to bohužel vyžádá výluku tramvajové linky. Předpokládáme, že se tak stane v létě 2025,“ řekl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Cyklisté získají označený koridor

Rozšířená Šámalova ulice podle něj bude splňovat nároky všech účastníků provozu. Cyklisté nicméně budou mít k dispozici jen piktogramový koridor. „S ohledem na požadavky týkající se parkování a zachování významného množství zeleně tady nemohl vzniknout cyklopruh. Jsme limitování okolními budovami. V další části od křižovatky Šámalova a Lazaretní směrem na velký městský okruh je ale v plánu samostatný oddělený cyklopruh,“ doplnil radní.