V areálu brněnské zoologické zahrady by měly vzniknout dvě venkovní učebny. Vybavené mobiliářem, vzdělávacími prvky, připojením na wi-fi a elektřinu i toaletami by sloužily pro vzdělávání větších skupin. Hlavním cílem projektu je zvyšování kvality přírodovědného a environmentálního vzdělávání v mimoškolním a zájmovém vzdělávání, řekl mluvčí zoo Michal Vaňáč.

„Rozšíření a zkvalitnění prostor pro vzdělávání je přínosem pro všechny cílové skupiny, které se účastní zájmového a neformálního vzdělávání, ale i pro zaměstnance, kteří získají kvalitní zázemí pro svoji práci,“ uvedl mluvčí.

První point s názvem Lidé, zvířata a rostliny bok po boku vznikne mezi Dětskou zoo a Africkou vesnicí

„Bude zaměřený na domácí zvířata, domestikaci, šlechtění a vývoj zvířat a rostlin po boku člověka s důrazem na společnou historii domácích zvířat, rostlin a lidí. Měl by napomáhat rozvíjení schopnosti rozpoznat problém, kriticky myslet, rozhodovat se a přijímat zodpovědnost za svá rozhodnutí a důsledky svých činů. Součástí budou ukázky pro danou lokalitu vhodných přírodních biotopů s vodním prvkem, ekologického pěstování rostlin a prožitkové i vzdělávací prvky,“ sdělil Vaňáč.

Druhá učebna nazvaná Člověk a příroda bude umístěna na cestě vedoucí od stánku se suvenýry za pokladnami až před objekt bývalé veterinární stanice

Tam se návštěvníci dozvědí, kdy a jak se o přírodu starat, s možností si jednotlivé úkony přímo vyzkoušet a následně sledovat, jaká volně žijící zvířata se v areálu objevují. Projekt by měl stát 21 milionů korun. Radní města na posledním jednání souhlasili s podáním žádosti o dotaci, která činí 14,7 milionu korun. „Dále počítáme se státním příspěvkem 3,2 milionu korun od ministerstva pro místní rozvoj a zbylé peníze poskytne město,“ uvedl radní Filip Chvátal (KDU-ČSL). Pokud vše půjde podle plánu, začne zoo učebny budovat na podzim.