Letohrádek Mitrovských v Brně vystavuje 90 betlémů z České republiky, jsou z různých materiálů a různých velikostí. Většina pochází ze sbírky Zdeňka Jílka z Tišnova na Brněnsku, uvedl správce letohrádku Petr Lukas. Výstava začíná dnes a potrvá do 14. ledna.

Největší je keramický betlém

„Základem expozice je sbírka betlémů Zdeňka Jílka a dále sestava kousků zapůjčených od výtvarníků a řezbářů z tišnovského a brněnského regionu. Celkem bude k vidění 90 betlémů,“ uvedl Lukas. Jílek sbírá betlémy 16 let a v současnosti jeho sbírka čítá 220 kusů. Do výstavy zapůjčil asi 60 z nich. Největším exponátem je keramický betlém od Ladislava Zápařky z Herálce na Havlíčkobrodsku. Betlém obsahuje 135 figurek a je zdoben plátkovým zlatem. „Tento Betlém je v celé své velikosti vystaven vůbec poprvé,“ řekl ČTK Jílek.

Tišnovský betlém zachycuje i tamní přírodu a památné domy

Poprvé bude v Brně k vidění také Tišnovský betlém, který v roce 2018 vytvořili na popud sběratele Jílka členové spolku Art Periscope. Kromě vyobrazení příběhu Svaté rodiny zachycuje i tišnovskou přírodu, památné domy a významné osobnosti města včetně sběratele Jílka. Betlém vyrobili z těsta, dřeva a papíru a vznikal půl roku.

Lidé uvidí i Brněnský betlém z hotelu Continental

Součástí výstavy bude také dřevěný Brněnský betlém z roku 2000, jehož autorem je Zdeněk Gottwald. Zachycuje důležité památky Brna a obsahuje kromě známých osobností i místní symboly jako hrad Špilberk, Petrov nebo brněnský drak. „Brněnský betlém býval vystaven v hotelu Continental a letos bude poprvé k vidění pro veřejnost,“ dodal Lukas.

Třešničkou na dortu je kožený vánoční výjev z Mexika

Kromě dřevěných, papírových a keramických betlémů z České republiky příchozí uvidí například betlém na kraslici nebo kožený betlém z Mexika, který je letos jediným exponátem ze zahraničí. Kromě betlémů z Jílkovy sbírky bude výstava obsahovat také šest dřevěných mechanických betlémů, z nichž část mohu ovládat návštěvníci. Součástí expozice bude i dioráma s plstěnými figurami z dílny Ivany Langrové. Obsahuje 105 figurek a je největší scénou s obrazy ze života Ježíše Krista v Česku. Vznikalo v Beskydech a vystaveno bývá jednou za dva roky.