České dráhy dokončily výstavbu jedné z nejmodernějších opravárenských hal. Stavba byla uvedena do provozu ve středisku údržby v Brně-Maloměřicích. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Výstavba trvala asi dva roky a disponuje dvěma kolejemi s délkou přes 150 metrů. „Bude sloužit především pro údržbu elektrických jednotek a vratných souprav Českých drah s potenciálem využití pro servis nových elektrických jednotek Jihomoravského kraje,“ popsala Rajnochová.

 Mezi její vybavení patří mimo jiné prohlídkové kanály a lávky, mobilní plošiny či mostový jeřáb s nosností 11 tun. „V Jihomoravském kraji provádíme údržbu mnoha elektrických jednotek, které provozujeme v dálkové i regionální dopravě. Museli jsme proto počítat i s neodkladnými investicemi pro zajištění adekvátního zázemí, které tato opravárenská hala bezpochyby poskytne,“ řekl generální ředitel ČD Ivan Bednárik.

Ten dále doplnil, že touto stavbou dojde například ke zefektivnění údržby 132 metrů dlouhých jednotek InterPanter, které se nevešly celou svou délkou do původní haly a bylo nutné je servisovat po částech, což prodlužovalo dobu jejich odstavení.  Na jednu kolej bude současně také možné přistavit až dvě jednotky RegioPanter. „To výrazně sníží časovou náročnost oprav a umožní vozidla vracet rychleji zpět do provozu,“ doplnil Bednárik.

Nové servisní středisko nyní disponuje širokou škálou vybavení, které zaměstnancům umožní pohodlněji, bezpečněji a efektivněji pracovat. „Součástí je také jeřábová dráha s elektrickým mostovým jeřábem o nosnosti 11 tun, zařízení pro odsávání vakuových WC nebo signalizace posunu pro zvýšení bezpečnosti. Využito bylo také energeticky úsporných prvků například v podobě LED svítidel,“ doplnil náměstek generálního ředitele ČD Michal Kraus.

Výstavbu haly realizovalo sdružení společností TSS Grade a Doprastav za cenu 255,4 milionů korun. Projektová příprava byla zahájena již v roce 2016. V době realizace v letech 2019 a 2020 došlo k dílčím úpravám projektu s ohledem na nové potřeby a požadavky na údržbu a opravy vozidel v daném regionu.