V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku.

Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí

To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území ČR, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota.

„Ve více než třech čtvrtinách měst se ukazují vyšší koncentrace ketaminu v odpadních vodách během víkendu (od pátku do pondělí) než během pracovních dnů, což odráží převažující používaní ketaminu při oddechových příležitostech,“ uvedlo EMCDDA.

To se týká i Brna, kde nejvyšší koncentrace naměřili v pondělí a neděli

EMCDDA sleduje výzkumem odpadních vod používání omamných látek ve více než 100 městech ve 21 evropských zemích. Podle ředitele agentury Alexise Goosdeela se ukazuje, že problém s používáním omamných látek je „rozšířený a komplexní“.

Výsledky výzkumu se ve srovnání s předchozími roky příliš nezměnily

Města v České republice vykazují nejvyšší evropské hodnoty ve čtyřech ze šesti sledovaných drog, a sice v koncentraci metamfetaminu, amfetaminu, MDMA, která je známá jako extáze, a marihuany. Nejvyšší koncentrace kokainu vykazují města na jihu a západu Evropy.

„Stopy (kokainu) ale byly nalezeny i ve většině měst ve východní Evropě, kde se v některých případech pozoruje nárůst,“ uvedlo EMCDDA. V Praze se naměřené hodnoty mezi roky 2021 a 2022 více než zdvojnásobily z 240 miligramů na 1000 osob na 513 miligramů na 1000 osob. To byla 20. nejvyšší hodnota ve sledovaných evropských městech.