Dnes bylo slavnostně otevřeno nové komunitní centrum na Plovdivské v brněnských Žabovřeskách. Podle rozhodnutí radnice ponese jméno Žabka. Stavbu financovalo město Brno, a to částkou 78milionů korun.

Jak už zpravodajský portál BRŇAN informoval, výstavba trvala patnáct měsíců, moderní budova tak nahradila nefunkční a chátrající výměníkovou stanici. „Podařilo se nám ji po složitých peripetiích bezplatně získat a tím zabránit realizaci developerského projektu, který nerespektoval specifický genius loci tohoto místa. Tato budova teď nabídne prostor pro volnočasové aktivity a občanský život v obci,“ řekl dnes starosta Žabovřesk Filip Leder (KDU-ČSL).

Do centra se přesune Středisko volného času Lužánky – žabovřeské pracoviště LATA

Právě tento přesun uvolní rozvoj aktivit nedaleké Waldorfské školy, kde doposud Lata sídlila. V prvním nadzemním podlaží pak bude ještě fungovat kavárna i seniorské centrum provozované městskou částí Brno – Žabovřesky. Polovinu plochy patra využije Centrum volného času pro miniškolku s kapacitou 15 dětí s přímým vstupem do zahradní „herní zóny“. „Do nástavby druhého podlaží se umístí herny pro děti a prostor pro kreativní aktivity, zejména malířský ateliér a keramická dílna. Prostor ploché střechy je osazen zelení.

Budova má moderní designové prvky. Díky šetrné výstavbě byly zachovány i lípy v těsném sousedství budovy

„Městská část Žabovřesky otevřením tohoto centra získává zcela unikátní prostor pro celou řadu aktivit, a to jak pro rodiny s dětmi, tak i seniory. Tak to má být,“ doplnila primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

„Je pro nás důležité, aby každý Brňan bez ohledu na věk měl pestrou nabídku volnočasových aktivit. Jsem rád, že jsem u realizace stál v minulém volebním období a pevně doufám, že podobných center bude do budoucna v našem městě ještě více,“ dodal ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Budovu nyní čeká vybavování interiérů, od 3.7. tu začnou příměstské tábory

Proměna nefunkční výměníkové stanice na moderní komunitní centrum začala v lednu 2022. Stavba byla dle harmonogramu dokončena a zkolaudována letos v dubnu. Stavebníkem komunitního centra byla městská část Brno-Žabovřesky, generálním projektantem pak Ateliér 99. Provoz Komunitního centra Plovdivská bude spadat pod aktivity Společensko-kulturního centra Rubín.